Zubi se peru najmanje dvije minute, a idealno je tri. Moraju se prati koncentrirano, dakle ne biste ih trebali prati dok šetate po kući, nego se tome morate posvetiti, objašnjava doktorica dentalne medicine Mateja Zaher Švarc iz Dental centra Švarc.
POGLEDAJTE VIDEO:
Zbog nedovoljne oralne higijene razvija se karijes uslijed nakupljanja zubnog plaka i djelovanja bakterija pa je cilj četkanja zubiju ukloniti ga, kao i ostatke hrane između zubi. Čak 90 posto karijesa nastaje u interdentalnoj regiji, odnosno između zuba.
- Svaki dan objašnjavam pacijentima kako se peru zubi, a relativno mali broj, koji to radi dobro, pohvalim. Ljudi najčešće griješe jer ‘trljaju’ zube lijevo-desno, ali tako samo očetkaju velike površine, ne i prostore između zuba - kaže Mateja.
Zubi se peru ujutro, kad ustanete, a ako doručkujete ili pijete kavu i pola sata nakon obroka te obavezno navečer prije spavanja. Preporuka je četkati zube i nakon svakog obroka.
- Ujutro često uzimamo kisele namirnice, poput soka, voća ili kave, a kiselina se odmah nakon toga utrlja četkicom u zubnu caklinu i može je nagristi - pojašnjava doktorica.
Bitan je i izbor četkice i paste koja mora biti s dodatkom fluorida. Preporučuje se četkica s mekanim vlaknima kako ne bismo oštetili zubnu caklinu i zubno meso. Električna četkica obavi za nas pola posla jer ona već sama radi kružne pokrete i senzorima upozorava na prejaki pritisak.
- Četkicu položite pod kutem od 45 stupnjeva u odnosu na zube (prema zubnom mesu). Pola četkice prislonite na zub, a drugu polovicu na zubno meso. Laganim pritiskom krenite od stražnjih zuba, radeći kružne pokrete, i pomičite četkicu prema sredini. Dok klizite po zubima, pokušajte oprati svaku površinu zuba. Zatim otvorite usta pa položite četkicu na stražnju stranu zubiju. Laganim kružnim pokretima krenite prema sredini - objašnjava.
U higijeni će pomoći i interdentalne četkice koje učinkovitije od konca uklanjaju nakupine, a i nježnije su za zubno meso, te čišćenje jezika na kojemu se zadržavaju bakterije ispod bijelih naslaga.
- Osim svakodnevne higijene kod kuće, potrebno je svakih šest mjeseci kontrolirati se kod stomatologa - zaključuje stomatologinja.
Savjeti za pranje zubi
Kružno četkanje
Zubi se četkaju laganim pritiskom i kružnim pokretima, a položaj četkice je pod kutem od 45 stupnjeva.
Vodica
Tekućine za ispiranje usne šupljine uklanjaju ostatke hrane i bakterije nakupljene na jeziku. Koristite ih jednom dnevno.
Smeđe mrlje od kave ne možemo isprati četkicom
Četkica uklanja meke naslage, no nakon 5-7 dana nastaju tvrde, odnosno zubni kamenac, koji će stomatolog ukloniti ultrazvučnim strugačem. Pjeskarenje će odstraniti pigmente (smeđe mrlje) koje zubi poprimaju nakon konzumacije kave, čaja, duhana...
Četkica se mijenja svaka tri mjeseca, ali i ranije ako je četkanje agresivnije
Pravi pokazatelj kad je vrijeme za promjenu četkice za zube su “rascvala” vlakna. Četkica je osobna stvar koja se ne bi smjela dijeliti. Na njoj se mogu zadržavati ostaci hrane, sline i bakterije, što može biti razlog zaraze. I karijes je bakterijska bolest i prenosi se kontaktom s bakterijama. Nakon korištenja detaljno je operite u toploj vodi i ostavite da se osuši.
DRAMA U KRALJEVSKOJ OBITELJI: Princ Harry izjavio da dijete nije njegovo?