Grah se oduvijek nalazio u tanjurima sirotinje, kako seljaka tako i radničke klase pa nekako ima smisla što se jede i na Međunarodni praznik rada.
Uz tu namirnicu su odrasle generacije, jer je oduvijek bila jeftina i izdašna. Od male količine se mogao napraviti pun lonac, a kako sirovi grah ima preko 300 kalorija na 100 grama, bogat je vlaknima i ugljikohidratima, od njega se čovjek mogao dobro najesti i dobiti dodatnu snagu za teške poslove koji su bili pred njim.
POGLEDAJTE VIDEO kako je Dubioza Kolektiv čestitao Praznik rada pjesmom prije par godina:
Nekad je priprema graha bila jednostavna - u lonac se stavio suhi grah koji je odležao preko noći pa se kuhao s malo soli, pokojim lovorovim listom i komadićem kože od slanine ili sušenom kosti. U boljim danima se u loncu našao i komad mesa, poput govedine ili pokoja kobasica. Na kraju se pravila zaprška na masti uz dodatak malo crvene paprike i češnjaka.
Danas postoji na stotine recepata s grahom i mnogi ga rado jedu.
Donosimo vam nekoliko zgodnih recepata:
Gravče na tavče
Sastojci:
- pola kilograma suhog graha
- dvije velike paprike
- tri srednje glavice luka
- 400 grama sjeckane rajčice
- oko pola kilograma sušenih, dimljenih rebrica ili kobasica
- malo sušenog, mljevenog čilija
- malo mljevene crvene paprike
- dva lovorova lista
- vezica peršina
- sol
- papar
Priprema:
Grah namočite na nekoliko sati ili dan ranije pa skuhajte. Nasjeckajte luk, propržite ga sa mljevenim čilijem pa dodajte sjeckanu papriku, kratko pržite i dodajte sjeckanu rajčicu. U to ubacite sve začine, nasjeckajte češnjak i peršin, dodajte lovor i ostavite na laganoj vatri još 10-ak minuta. Ako vam se čini previše gusto, dodajte malo vode.
U to ubacite ocijeđeni grah pa sve prebacite u keramičku ili zemljanu posudu, dodajte suha rebarca pa pecite na 180 stupnjeva oko 45 minuta ili dok se ne zgusne.
Napomene:
Ako poželite napraviti gravče na tavče sa grahom iz konzerve ili mladim grahom, tada ga prethodno ne kuhajte, već stavite u posudu sa svim ostalim sastojcima i dodajte malo vode.
Tijekom pečenja provjerite treba li dodavati još tekućine ili ne, a jelo je gotovo kada je grah mekan, a dio tekućine je ispario. Također, umjesto rebrica i kobasica možete staviti nasjeckanu slaninu, a vrlo ukusna je i vegetarijanska varijanta u kojoj mesa nema.
Grah po receptu iz 1964. godine
Ovaj recept pronašli smo u knjizi 'Suvremena prehrana i kuhanje', koja datira iz 1964. godine. Priprema traje dugo, ali isplati se čekati jer je grah pripremljen na ovaj način - fantastičan.
Možete ga napraviti klasično u loncu, ali i u kotliću negdje u prirodi - polako će se kuhati dok se vi zabavljate s prijateljima.
Originalni recept glasi ovako:
Sastojci:
- 3/4 kg govedine
- 1/4 kg graha
- 1/4 kg zelja
- 1/4 kg mrkve
- 1 luk
- sol
- paprika
Priprema:
Za ovo jelo najbolja je govedina od flama, jer je masna. Opere se i izreže na komade kao za gulaš. Grah se opere i namoči. Mrkva i zelje izrežu se, također, na komade, pa se sve složi u lonac ili kotlić, i to najprije grah, zatim meso, pa mrkva i zelje.
Napokon se doda očišćeni sitno kosani luk, sol i crvena paprika, dolije se voda i pusti kuhati tri sata.
Salata od graha
Sastojci:
- 300 g graha
- velika glavica luka
- vinski ocat - količina po ukusu
- bučino ulje
- sol
- papar
Priprema:
U lonac stavite grah koji ste prethodno namočili, ulijte vodu i kuhajte oko sat vremena. Ako koristite grah iz konzerve dovoljno ga je kuhati 10 minuta.
Ocijedite grah, pustite da se ohladi. Potom u njega dodajte sol, papar, ocat, bučino ulje i tanko narezan luk. Promiješajte i ostavite da neko vrijeme prije posluživanja kako bi se okus bio još bolji.