Odgovor na ovo pitanje je - zato što buka u zrakoplovu utječe na percepciju hrane, odnosno, okus joj je drugačiji.
Istraživači Sveučilišta Cornell pozabavili su se ovom tematikom i zaključili su kako podražaji koji dolaze od zvuka zrakoplova utječu na to kako putnici doživljavaju okus.
Tamošnji fiziolog Robin Dando otkrio je 2015. godine da izloženost jakim zvukovima, poput onih kod mlaznog motora, zasjenjuju slatke okuse, ali intenzivira tzv. umami okus kakav se nalazi u rajčici, a koji pojačava sve ostale okuse i daje im punoću (četiri osnovna okusa su slatko, slano, kiselo i gorko, a peti je umami).
Sok od rajčice sadrži glutamat, aminokiselinu koja je nositelj umami okusa i koja je zaslužna što je ukusniji tijekom leta, prenosi The Guardian.
Lufthansa je napravila istraživanje o popularnosti sokova od rajčice nakon što su shvatili da se u njihovim zrakoplovima popije više od 200.000 litara godišnje. Drugo istraživanje pokazalo je da ga se popije otprilike koliko i piva.
Postoji još jedna teorija istraživača iz udruženja Fraunhofer, koji kažu kako su nam okus i miris manje osjetljivi na većoj nadmorskoj visini. Moguće je i da sok od rajčice putnici na zrakoplovima biraju češće i zato što je to zdravija varijanta - pun je vlakana i ima visok udio vode.
Rajčica je odlična za srce
Prerežete li rajčicu vidjet ćete kako podsjeća na presjek srca - ima "klijetke i pretklijetke". Ona ima više likopena, antioksidansa iz skupine karotenoida, od drugog voća a to je odlična hrana za srce i krv. Likopen dokazano smanjuje rizik od srčanih bolesti. Rajčica ima i puno C vitamina što je, također, važno za zdravlje srca.
Rajčice djeluju blagotvorno i na kožu, posebno kuhana jer tada likopen lakše ulazi u stanice kože i tako popravlja eventualna oštećenja od sunca, a odličan je i u prevenciji nastanka bora jer koži daje elastičnost.
Stručnjaci britanskih sveučilišta Bristol, Cambridge i Oxford napravili su studiju kojom su otkrili da je rajčica jako dobra u prevenciji raka prostate.