Što je miso? Koje su zdravstvenih prednosti misa? Tradicionalni sastojak japanske i kineske prehrane, miso pasta napravljena je od fermentiranih zrna soje i žitarica te sadrži milijune korisnih bakterija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Postoji mnogo različitih vrsta misa, s verzijama povezanim s regionalnim kuhinjama, identitetima i okusima. Ova pasta bogata proteinima daje 'peti okus', poznat kao 'umami', a može se koristiti u svim vrstama jela, uključujući juhe, preljeve za salate, povrće, variva, glazure i marinade. Duljina vremena fermentacije može utjecati na okus, u rasponu od slatkog i blagog do slanog i bogatog, objašnjava nutricionistica Jo Lewin.
Različite vrste misa
Najčešća vrsta misa se pravi samo od soje, ali raznolikost i omjer sirovih sastojaka može varirati. Neke miso paste napravljene su od kultivirane pšenice ili prosa, ili kombinacije različitih žitarica i graha. Boja je prilično dobar pokazatelj jačine okusa. Tekstura također može varirati. Miso napravljen od cjelovitog zrna obično je slaniji od onog napravljenog od oljuštenog zrna.
Bijeli miso
Proizveden je od soje i riže i fermentiran ne duže od dva mjeseca. Shiro miso, odnosno bijeli, je svijetle boje i slatkog do blago slanog okusa. Shiro je izvrstan tip misa - vrlo je svestran, pružit će dozu užitka preljevima za salatu ili prženom povrću.
Žuti miso
Još jedna blaga vrsta koja se fermentira nešto dulje od bijelog misa. Žuti miso prilagodljiv je u širokom rasponu recepata.
Crveni miso
Ako recept zahtijeva tamni miso, htjet ćete koristiti aka ili crveni miso. Crvenkastosmeđe boje, ova vrsta je napravljena od većeg udjela soje, fermentiranog do tri godine. Karakterizira ga slaniji i dublji okus. Njegov puni okus najbolje je koristiti u izdašnijim jelima poput variva i umaka od rajčice. Koristite ga oprezno - njegov okus može nadjačati ostale sastojke.
Miso od ječma
Napravljen od ječma i soje, poznat i kao mugi miso, obično ima duži proces fermentacije od većine bijelog misa. Ima jaku aromu ječma, ali je i dalje blag i blago slatkastog okusa.
Nutritivne vrijednosti misa - 1 žlica (15 g):
30 kcal / 128 kj
2,0 g proteina
0,9 g masti
3,5 g ugljikohidrata
0,63 mg željeza
0,49 mg cinka
5 mg folata
1,37 g soli
Top 5 zdravstvenih prednosti misa:
1. Može podržati zdravlje crijeva
Proces fermentacije uključen u proizvodnju misa potiče razinu korisnih bakterija, poznatih kao probiotici. Smatra se da te bakterije pomažu u nizu zdravstvenih problema, uključujući probavu i zdravlje crijeva. Uključivanjem različite fermentirane hrane u svoju prehranu možete pomoći u promicanju razine korisnih bakterija i enzima u crijevima, što zauzvrat može poboljšati ravnotežu crijevnih mikroba, kao i funkciju vašeg probavnog sustava. Kada kupujete miso, odaberite nepasterizirani, živi proizvod bogat enzimima koji ćete morati čuvati u hladnjaku.
2. Može potaknuti razinu vitamina
Studije iz 1997. i 2013. pokazale su da ove korisne bakterije u crijevima proizvode vitamine, prvenstveno vitamine K i B12, kao nusproizvod njihovog metabolizma. To znači da ćete poboljšati ravnotežu crijevnih mikroba kroz konzumaciju fermentirane hrane. A zauzvrat ćete poboljšati vlastiti nutritivni status. Proces fermentacije također smanjuje toksine i antinutrijente, kao što je razina fitinske kiseline u zrnu soje u misu.
3. Bogat je antioksidansima
Miso je bogat izvor antioksidansa koji imaju važnu ulogu za naše zdravlje, ali i za ljepotu, prenosi BBC Good Food.
4. Može poboljšati imunološku funkciju
Budući da je bogat izvor probiotičkih bakterija, miso može podržati imunološku funkciju i pomoći u borbi protiv infekcija.
5. Može podržati zdravlje mozga
Nedavni napredak u našem znanju i razumijevanju povezanosti crijeva i mozga podržava ulogu prehrane, a posebno konzumacije fermentirane hrane u kognitivnom zdravlju, uključujući anksioznost i depresiju. Iako je mnogo toga već poznato, ima još toga za otkriti prije nego što možemo konačno definirati bakterijske sojeve koji bi mogli biti od najveće vrijednosti.
Je li miso siguran za sve?
Miso je općenito siguran za većinu ljudi; međutim, ako slijedite dijetu s malo soli (natrija), možda ćete htjeti ograničiti unos jer miso ima visoke razine. Soja se smatra goitrogenom. To znači da ako imate problema sa štitnjačom, možda će vam se savjetovati da smanjite unos na minimum. To je zato što ova hrana može ometati apsorpciju joda, koji je potreban za proizvodnju hormona štitnjače. Neki ljudi mogu imati i alergiju na proteine soje i možda će morati izbjegavati miso i drugu hranu na bazi soje. Oni s celijakijom morat će provjeriti etikete kako bi bili sigurni da je proizvod prikladan za njih i napravljen od sastojaka bez glutena. Ako ste u nedoumici, posavjetujte se sa svojim liječnikom opće prakse prije bilo kakve značajne promjene u tome što i koliko jedete.
Kako odabrati i pohraniti miso?
Kada kupujete miso, odaberite nepasterizirani, živi proizvod bogat enzimima koji ćete čuvati u hladnjaku. Ova vrsta je prepuna korisnih mikroorganizama. Nakon otvaranja može se promijeniti tekstura, boja i okus, stoga pripazite na to. Neki se mogu čuvati prilično dugo bez ikakvih briga ili promjena u kvaliteti.