Tipula paludosa, kukac je koji se naziva i jastrebom među komarcima, dugonogi komarac, komarac-ždral, dok se u našem podneblju naziva livadnim komarcem. Riječ je o letećem kukcu porijeklom iz Europe, koji je prvi put prijavljen u Kanadi 1955. godine, piše University of Guelph.
POGLEDAJTE VIDEO: U Osijeku zid prepun komaraca dva dana nakon tretiranja
Odrasli primjerak te vrste svojim vitkim tijelom, prozirnim krilima i nogama koje nalikuju na štule izgleda poput komarca koji je prerastao svoje vršnjake, no tu prestaje sva sličnost sa komarcima, tim zujavim 'zločincima' koji nam piju krv.
Ovi divovi mogu imati krila u rasponu čak do 6,5 centimetra. Za razliku od klasičnih komaraca, oni ne grizu ni ljude ni životinje. Zapravo, povremeno piju nektar. U kolovozu i rujnu odrasle jedinke izlaze iz svojih podzemnih skrovišta kako bi se parile i razmnožavale.
Oni će položiti svoja jaja na gornji sloj površine prekrivene travom, a jedna ženka može položiti čak do 300 jaja. Dva tjedna kasnije, ličinke se izlegu i počinju se hraniti travom. No, najveći dio štete na travi dogodit će se sljedećeg proljeća.
Naime, ličinke se tijekom dana hrane korijenjem trave, a u toplim vlažnim noćima izlaze na površinu da bi jeli stabljike i vlati trave. Oštećenja se obično javljaju od svibnja do lipnja. Na travnjaku se mogu pojaviti gola područja bez trave, kao područja na kojima su mravinjaci. No, i druge životinje, poput tvorova i čvoraka, oštećuju travnjak u potrazi za hranom.
Što možemo učiniti da se smanji utjecaj ovih kukaca na travnatu površinu? Prva stvar je održavati travnjak zdravim pravilnom košnjom i dohranjivanjem. Osim toga, odrasle jedinke polažu jaja u vlažno tlo, pa poboljšanjem drenaže, odnosno odvlaživanja, možete odvratiti ženke od toga baš na vašem travnjaku.