To je to što me zanima!

Znate li kako nastaje viskoza - prirodni ili umjetni materijal?

Mikrobiolozi su napravili eksperiment kako bi odgovorili na pitanje - u kojim se materijalima najviše usmrdimo od znoja? Otkrivamo kako je prošla viskoza...
Vidi originalni članak

Jeste li se ikada zapitali kakav materijal je zapravo viskoza? Omiljena je i vrlo ugodna za nošenje, posebno ljeti. Ona se dobiva od celuloze, a svrstana je u kategoriju umjetnih, regeneriranih vlakana. U kategoriji umjetnih nalaze se i sintetička vlakna, ali razlika je u tome što je viskoza sličnija pamuku, upija vlagu tijela i prozračna je dok sintetički materijali su sušta suprotnost.

Viskozu zovu i umjetnom svilom. Iako se dobiva od celuloze - nije posve prirodna. Ona je proizvedena kemijskim postupkom od prirodnog materijala pa je svrstana u kategoriju polusintetskih vlakana. Osim od drveća, može se proizvesti od različitih biljaka, npr. soje, šećerne trske, bambusa itd.

Postupak obrade izgleda otprilike ovako: 

Drvo se usitnjava i to se kemijski obrađuje. Na celulozu djeluju natrijeve lužine i ugljikov disulfid zbog čega nastaje gusta tekuća tvar. To se potom provlači kroz razrijeđenu kiselinu, a tada se celuloza oslobađa u obliku vrlo tankih, viskoznih niti. 

Viskoza je materijal otporan na bakterije

Mikrobiolozi su napravili eksperiment kako bi odgovorili na pitanje - u kojim se materijalima najviše usmrdimo od znoja? Zamolili su 13 žena i 13 muškaraca da voze bicikle u teretani. Nosili su majice od napravljene od nekoliko vrsta materijala. Kad su se dobro oznojili, majice su stavili u najlonske vrećice i ostavili na mračnom mjestu 28 sati, a tada su ih ponjušili.

Jednoglasno su zaključili kako majice od poliestera najviše smrde. Objasnili su kako znojenjem nastaju određene bakterije i razmnožavaju se na majici - što ih je više, smrad je intenzivniji. Brzina tog razmnožavanja ovisi o vrsti materijala. Prirodni materijali upijaju znoj dok se kod sintetičkih zadržavaju između vlakana stvarajući svojevrsne bazene u kojima im je savršena klima za razmnožavanje.

Da bi bolje razumjeli kako se te bakterije razmnožavaju, uzgojili su ih na pamuku, poliesteru, akrilu, najlonu, filcu, vuni i viskozi. Na pamuku se nije razmnožilo puno bakterija dok su na poliesteru bujale. Na najlonu se razvijala vrsta bakterija koja izaziva akne kao i neugodan miris stopala. Viskoza se pokazala kao jedini materijal vrlo otporan na bakterije.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • danho 11.07.2016.

    Ajde dobro, mislila sam da je viskoza umjetan kao ako bi majica imala viskozu uvijek mi nije bilo bas..ok sad cu malo bolje gledat na viskozu..

  • Preteznovedro 11.07.2016.

    Ja volim jako tanak lan. Majice i hlače preko ljeta obavezno moraju biti od tankog čistog lana. Preko zime pamuk i nikakav drugi matrijal ne nosim.

  • Annee 11.07.2016.

    Najdraze mi je kada katu da su alegricnj na poliestes a kupaci kostimi izrađeni od poliamida ...vece "plastike" nema od toga...ti se biće kupaju u pamucnim mudantama i pamučnim grudnjacima. Ili hulahop zimi kada nose, tada nema alergije. Prva stvar je da miris tijela ovisi o hrani koju unosimo, jer preko znoja tijelo izbaciva toksine. Ja osobno obozavam viskozu, ali nosim i druge vrste materijala pa ne smrdim...o smradj ljudi najvise govori javni gradski prijevoz ljeti. Pa sad osobe mogu nosit neznam ni ja sto, ali kupanje je za njih neoznanica.

Komentiraj...
Vidi sve komentare