Oftalmolozi bi jednog dana mogli početi koristiti ‘pametne’ kontaktne leće za kontroliranje zdravlja očiju pacijenata. Zadaća tih leća bila bi kontrolirati oči radi problema s vidom ili pomoći u ispravljanju tih problema.
Tim znanstvenika iz Južne Koreje uspio je staviti male elektroničke sklopove u meku kontaktnu leću, a testirali su ih na zečevima i jednom čovjeku
- Pametna kontaktna leća namijenjena je ispravljanju vida i upravljanju elektroničkim uređajima. Teoretski bi takvi uređaji mogli kontinuirano pregledavati očnu tekućinu radi otkrivanja ranih znakova nekih očnih bolesti, poput glaukoma ili bolesti poput dijabetesa - objasnio je autor studije Sang-Young Lee.
Pametne leće napravljene su da budu jednako malene, mekane i fleksibilne kao i tipične meke kontaktne leće bez izazivanja iritacije oka, nelagode ili smanjenja vidnog polja.
Zečevi i neki volonteri nosili su ove leće oko 10 minuta kako bi provjerili njihovu funkcionalnost. Nisu pokazali nikakve znakove nelagode poput crvenila očiju, ali tim znanstvenika je rekao da su potrebna daljnja istraživanja kako bi ove leće postale dostupne ljudima.
- Učinkovita električna kontaktna leća sposobna otkriti promjene u očima u stvarnom vremenu imala bi puno potencijala za otkrivanje novih načina za otkrivanje i sprječavanje očnih bolesti - rekao je dr. Thomas Steinemann, glasnogovornik Američke akademije za oftalmologiju, piše WebMD.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: