Štucanje nastaje grčenjem ošita i iritacijom lutajućeg živca (nervus vagus) koji seže od mozga do trbuha. Najčešće je reakcija na probavne smetnje, prebrzo žvakanje, začinjenu hranu i vruću tekućinu, a prati ga i poznati zvuk "hik, hik".
Iako najčešće traje nekoliko minuta i prestaje bez ikakve intervencije, ovu neugodnu reakciju zaustavit će stimulacija lutajućeg živca i promjena u disanju. Zadržavanjem daha, u tijelu ostaje ugljični dioksid koji organizam vidi kao nedostatak kisika, pa počinje ubrzano raditi kako bi ga izbacio iz sustava i zaustavlja štucanje, piše How Stuff Works. Sve te metode signaliziraju tijelu da se usmjeri na važnije procese koje treba obaviti i zaboravi na štucanje.
Alkohol, začini i brzo gutanje hrane uzroci su štucanje
- Brzim jedenjem hrana se ne prožvače dobro i guta se previše zraka koji potom iritira lutajući živac. Stoga treba jesti sporije i sažvakati svaki zalogaj najmanje 25 do 40 puta.
- Pretjerivanje s hranom preopterećuje želudac i uzrokuje štucanje. Znanstvenici smatraju kako tako organizam upozorava da treba prestati jesti kako bi probavni sustav mogao probaviti svu hranu.
- Začini i jako začinjena hrana mogu nadražiti želudac i natjerati želučanu kiselinu u jednjak te time nadražiti lutajući živac i uzrokovati štucanje.
- Slično kao i začinjena hrana, i alkohol nadražuje želudac, osobito ako su u pitanju velike količine pića. Pretjerivanje s alkoholom iritira lutajući živac i uzrokuje brzo širenje jednjaka, a samim time i štucanje.
Žlica šećera zavarat će štucanje
Dovoljno je u usta staviti žličicu šećera, ali što bliže korijenu jezika gdje su receptori za slatko i pustiti da se rastopi. Preopterećenje živčanih završetaka šećerom nadražit će jednjak i natjerati ošit da proradi te zaustavi štucanje.
Prst u ušima
Ogranci lutajućeg živca sežu sve do slušnog sustava, a njegovo stimuliranje može zaustaviti štucanje. Treba staviti prste u uši, ali ne preduboko kako ne biste nešto oštetili.
Strah je saveznik
Strah i iznenađenje također pomažu kod štucanja. To će opteretiti lutajući živac, promijeniti ciklus disanja i "natjerati" ga da se nosi sa strahom umjesto sa štucanjem.
Isplazite jezik
Ova metoda omogućuje lakši protok daha, a ujedno i zaustavlja štucavicu. Dovoljno je tek na nekoliko sekundi isplaziti jezik najjače što možete kako bi se grlo otvorilo i pojačao dotok zraka.
Škakljanje
Slično kao plaženje jezika djeluje i škakljanje gornjeg dijela usta štapićem za uši. Ono skreće pažnju sa štucanja i stvara refleks koji pritišće ošit.
Tehnike disanja
Pokrijte usta i nos rukama te nastavite normalno disati idućih nekoliko sekundi. To će povećati količinu ugljičnog dioksida u krvotoku, a organizam će postati zaokupljen oslobađanjem od njega i zaboraviti na štucanje.
Disanje u papirnatu vrećicu
Disanje u papirnatu vrećicu djeluje jednako kao i tehnika pokrivanja usta i nosa. Stvara se veća količina ugljičnog dioksida što širi ošit i sprječava štucanje.
Antacidi
Lijekovi koji se koriste za uklanjanje viška želučane kiseline, osobito oni na bazi magnezija smanjuju iritaciju lutajućeg živca i samim time i štucanje. Najčešće su dovoljne jedna do dvije tablete.