To je to što me zanima!

Život s gubitkom - put od depresije do prihvaćanja

Nevjerica, ljutnja depresija i na kraju prihvaćanje normalne su faze tugovanja. Koraci se teško preskaču, ali se sve može proći brže i bezbolnije
Vidi originalni članak

Nakupljenu negativnu energiju te osjećaj depresije i nemoći najbolje će “izbaciti” sport i fizičke aktivnosti. Teretana, trčanje, boks, nogomet ili sl. zaustavit će proces pretjeranog analiziranja i drame. Izgubite li prijatelja, partnera, roditelja ili ljubimca, osjećaji poput šoka, nevjerice, ljutnje ili krivnje sasvim su normalne reakcije. Tugovanje je proces nužan za oporavak, a iako vrijeme uvijek zaliječi rane, kod svakog proces traje drukčije - neki će tugovati tjednima, a drugi godinama. Potiskivanje osjećaja ili pokušaj da se ostane “jak” i ignoriranje situacije samo će dovesti do frustracija na duže staze. Ipak, ne smije se pasivno prepuštati osjećaju. Organiziranje vremema i planiranje djelovat će terapeutski.
Druženje s prijateljima, rodbinom, kolegama ili susjedima može uvelike skratiti žalovanje, a frustracija i tuga proći će lakše uz razumijevanje i razgovor. Mogu pomoći i virtualni prijatelji s internetskog foruma. Ako vam je iznimno teško, potražite pomoć terapeuta. Nakon što proživite lepezu osjećaja, život će se opet vratiti u normalu.

Posvetite se poslu i ne zaboravite zabavu

Dok prolazite kroz razdoblje tugovanja, posvetite se poslu što je više moguće. Pravilan ritam ustajanja, druženje s kolegama i koncentriranje samo na obveze i zadatke na nekoliko sati će “okupirati” misli i djelovati smirujuće. Bez obzira na gubitak, nemojte se zaboraviti smijati i činiti stvari koje istinski volite.

Prizovite umjetnički dar u sebi
Bez obzira na to koliko talenta imate, ponekad je dobro tugu izraziti u slici, pjesmi, skulpturi ili sl. Iskoristite vrijeme i za učenje novih vještina ili jezika, a ako ste vjernik, nastojte utjehu i duhovnu snagu pronaći u molitvi i razgovoru s onima koji su proživjeli slično.

Zdrava hrana, a ne alkohol
Čest simptom nakon gubitka je i nebriga oko prehrane, što vodi debljanju ili pretjeranom mršavljenju. Zato je redovita i zdrava prehrana iznimno važna. Kaos koji se događa u glavi prenosi se i na brigu o sebi pa ljudi postaju neuredni i skloni primjerice pretjeranom pušenju i ispijanju alkohola. Važno je znati da alkohol može situaciju učiniti samo gorom, a uvođenje reda i ogranizacije prvi je korak oporavka.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • olnada 21.11.2009.

    Sve to stoji sto je napisano.Ali,zaboravljeno je osnovno:pronaci ono,sto smo tako duboko potisnuli u svoju podsvijest.To izvuci iz podruma na svijetlo dana,pogledati istini u oci,pa tek onda ostalo.A to je dug put,i trazi puno snage.I kad pravih depresija ne pomaze sve u clanku navedeno gotovo ni malo.Treba u ruke dobrom terapeutu.E,onda sve ovisi o licnosti,koliko ima snage da taj put ka svjetlosti prodje.

Komentiraj...
Vidi sve komentare