Svježe i sočno citrusno voće na vrhuncu je svoje sezone u zimskim mjesecima. Kombinacija flavonoida, koji pomažu u borbi sa slobodnim radikalima te obilje vitamina u grejpu, naranči, mandarinama, limunu i limeti, čine ih najboljim saveznikom imuniteta. Osim toga, oni djeluju kao prevencija malignih bolesti te usporavaju proces starenja organizma.
|
Foto: Fotolia
Povrće poput repe, pastrnjaka, peršina i korijena celera raste ispod zemlje, gdje apsorbiraju minerale iz tla. Sadrže prirodna eterična ulja, flavonoide te obilje vitamina C, A i K. Studije pokazuju da najveću ulogu imaju u zaštiti dišnog sustava, pa djeluju kao prevencija raka pluća, astme i alergija.
|
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Ova gomoljasta biljka već je godinama na listi najzdravijih namirnica svijeta, a raste u Sjevernoj Americi. Može se jesti svježa i skuhana, a u receptima može poslužiti kao zamjena za krumpir. Bogata je kalijem i fosforom te vitaminima B skupine, ali je i izvor aminokiselina koje tijelo ne može proizvesti. Služi kao prevencija kod dijabetesa, probavnih problema i bolesti te povišenog krvnog tlaka.
|
Foto: Fotolia
Ovo slatko i sočno voće uzgaja se već 3000 godina, a služi kao prirodan izvor energije zbog obilja prirodnog šećera i vitamina B, kao i prirodnih vlakana. Najbolje ih je jesti svježe, mada se u zimskom razdoblju često pripremaju u kompotima. Pomažu u regulaciji krvožilnog sustava, snižavanja tlaka i smirivanja aritmije srca. Kruška je ujedno i jedino voće koje ne izaziva alergije.
|
Foto: Marko Mrkonjić/Pixsell
Cvjetača ili karfiol povrće je osobito popularno u Europi i Dalekom istoku, gdje se odavno koristi kao prevencija raka. Sadrži tek 25 kcal na 100 g, a bogata je folnom kiselinom, vitaminom C i K. Najbolji način pripreme je na pari, a može se peći na ulju, miješati s drugim povrćem u složencima, kuhati u juhi ili pripremati u pećnici. Novija istraživanja pokazuju da je osobito korisna za pušače, jer fitonutrijenti iz nje smanjuju rizik od karcinoma pluća.
|
Foto: Marko Mrkonjić/Pixsell
Ovo tropsko voće potječe iz Kine, a odlična je izvor dijetalnih vlakana, vitamina i minerala. Zbog kombinacije malog broja kalorija i visoke nutritivne vrijednosti nazivaju ga supervoćem, a studije pokazuju da služi kao prevencija raka debelog crijeva. Osim toga, kivi smanjuje rizik od makularne degeneracije te pomaže u regulaciji šećerne bolesti.
|
Foto: Fotolia
Bez obzira radi li se o svježem ili ukiseljenom, crvenom ili zelenom, kupus je odavno poznat kao zaštitnik zdravlja. Dobar je izvor bjelančevina, željeza, biljne masti te vitamina. Zahvaljujući antioksidansima koje sadrži, djeluje preventivno od gihta, ekcema, bronhitisa, anemije i povišenog kolesterola.<br>
|
Foto: Dreamstime
Temperature ispod nule ne znači da se ne može jesti svježa hrana, a najbolji su odabir sezonsko voće i povrće poput kupusa, cvjetače, kivija, kruški ili citrusa
Novinarske gluposti. Vitamin C (i ostali vitamini) propada veoma brzo vremenski i na temperaturi. Limun koji kupujemo star je po par tjedana, možete zamisliti koliko ga onda ima u njemu. Pa ga onda stavimo u vruč čaj. Što se zelja tiče, stvar je ista, samo zelje koje se pobere i u roku 2 sata stavi u konzervu zadržava svoja svojstva. A kod nas ima veoma malo zelja u konzervi.
greeneyemonster
30.01.2014.
ja bih dodala i batat još :) meni osobno ej super
mamba43
30.01.2014.
sve ovo obožavam...inače preferiram zdravu hranu, a nisam ljubitelj mesa...tu i tamo spremin ali baš i ne idem