Žena je na društvenim mrežama otkrila trik koji je svaki put u vrtu 'spasi' od krpelja, a zbilja je jednostavan. Naime, na fotografiji se može vidjeti da je gležnjeve preko čarapa oblijepila ljepljivom trakom, ali tako da ljepljivi dio bude izvana.
POGLEDAJTE VIDEO:
Traku je namotala na okvirno desetak centimetara.
- Proljetno okopavanje vrta puno je lakše ovako - napisala je uz fotografiju na kojoj se može vidjeti dvadesetak zalijepljenih krpelja na zelenoj traci.
- Ne mogu ih gledati, užasni su. Ako ih imate toliko u vrtu, malo ga bolje očistite - napisala je užasnuta pratiteljica.
Ako traka ipak ne pomogne pa krpelja pronađete negdje na tijelu, uklonite ga čim prije, jer je rizik od infekcije veći što je krpelj duže pričvršćen.
- Lakše ga je odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda. Operite ruke, pincetu prebrišite antiseptikom i krpelja odmah izvadite pincetom (sami ili netko od vaših ukućana) zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim ga povlačenjem izvucite iz kože, a na kožu primijenite antiseptik - savjetuju iz HZJZ-a.
Oni zaraženi virusom krpeljnog meningoencefalitisa najčešće se nalaze u sjevernom i sjeverozapadnom području Hrvatske između Save i Drave, a krpelja zaraženih bakterijom koja uzrokuje Lyme boreliozu ima na čitavom području grada Zagreba.
Lyme borelioza (Lajmska bolest)
- U Hrvatskoj se najčešće pojavljuje Lyme borrelioza (Lajmska bolest ili erithema migrans), bolest uzrokovana bakterijom Borreliom burgdorferi koja se prenosi ubodom zaraženog krpelja. Simptomi su umor, zimica, vrućica, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima te povećani limfni čvorovi uz karakterističan osip na koži koji se zove erythema migrans - kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
- U roku 2 do 30 dana na mjestu ugriza krpelja pojavljuje se crvenilo na koži ovalnog ili prstenastog oblika koje se polako širi, doseže promjer obično više od 5 cm i dugo je prisutno (i nekoliko tjedana), a u sredini postupno blijedi stvarajući karakterističan oblik.
U slučaju pojave takvih karakterističnih promjena na koži nakon uboda krpelja, važno je javiti se svom odabranom liječniku. Lajmska bolest se liječi antibioticima, što je izuzetno važno radi sprječavanja kasnijeg stadija bolesti s mogućim kasnim posljedicama u kojem mogu nastati artritis (upala zglobova), miokarditis (upala srčanog mišića), meningitis i /ili neuritis (upala živaca) - dodaju.