Asteroid 2009 VA promjera samo sedam metara projurio je nedavno pokraj Zemlje ne udaljenosti od nešto više od 13,920 kilometara, potvrdili su znanstvenici. Iako svemirski objekt ove veličine ne bi nimalo naštetio Zemlji, nego bi vjerojatno sagorio u atmosferi, znanstvenici ipak užurbano rade na NASA-inom projektu NEO koji bi do 2020. trebao identificirati i do 90 posto asteroida i kometa koji se približavaju planetu, a veći su od kilometra. Razlog ovog projekta nisu samo efektni hollywoodski filmovi katastrofe, nego iskustvo koje seže u davnu prošlost u kojoj su i dinosauri izumrli zbog udara meteora pa sve do tungunske eksplozije iz 1908. Tada je asteroid veličine manje od 50 metara u promjeru, snage jače od atomskih bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki, sravnio 2,150 kvadratnih kilometara šume, odnosno 80 milijuna stabala.
- U blizini Zemlje postoji oko 7 milijuna nebeskih objekata, a ustanovljen su putanje tek manjeg broja, priznaje Yeomans, upravitelj programa za objekte u blizini Zemlje.
Bez repa, od kamena i metala
Asteroidi imaju kamenu ili metalnu jezgru, dok se kometi sastoje od smrznutih plinova. Tope ih Sunčev vjetar, odn. električni nabijene čestice te toplina pa za razliku od asterioda, kometi ostavljaju vidljiv rep.
Torinska skala mjeri udare
Po uzoru na one koje mjere potrese, 1999. uvedena je torinska ljestvica koja mjeri udare asteroida. Vrijednost 0 ima zanemarujuće malu vjerojatnost sudara, a 10 najveću.
Tehnologijom protiv asteroida
Najekstremnija rješenja koja se nude u skretanju asteroida s putanje su slična onima iz filmova katastrofe: gađanje nuklearnom raketom ili skretanje putanje pomoću gravitacije