To je to što me zanima!

Želudac voli prirodno: Lijekovi koji umiruju bolove i grčeve...

Oprez! Zbog želučane kiseline javljaju se problemi sa sinusima, probadanje u prsima, upala pluća i jednjaka, u ekstremnim slučajevima i rak...
Vidi originalni članak

Problemi u gornjem dijelu probavnog sustava mogu uzrokovati tegobe poput pečenja u želucu, boli u gornjem dijelu abdomena, nadimanja, podrigivanja, vraćanja hrane u jednjak te mučnine i “težine” u želucu. Skup opisanih simptoma upućuje na bolesti koje su uz promjenu i kontrolu prehrane izlječivi - gastroezofagalni refluks (GERB), upalnu bolest crijeva, gastritis, ulkus (čir)... 

Gastritis može biti neugodan zbog upale, odnosno oštećenja želučane sluznice, no većina ljudi s povremenim bolovima u želucu zapravo nema gastritis, no prepoznaje se po simptomima poput štucanja, podrigivanja, teškog probavljanja, gubitka apetita, bijela jezika, mučnine, bolnog jednjaka, ponekad i povraćanja krvi ili sadržaja sličnog crnoj kavi te tamne stolice. Najveći krivac je bakterija Helicobacter pylori, iako ona u želučanoj sluznici desetljećima egzistira i ne uzrokuje veće probleme, a u konačnici može imati i ulkusnu bolest, nama poznatiju kao čir na želucu, koja se liječi IPP lijekovima (inhibitori protonske pumpe), a uz antibiotike se rješava i Helicobacter pylori.

- Ako u obzir uzmemo malo genetike, pa malo pogrešne prehrane i puno stresa, a o alkoholu da ne govorimo, s vremenom će se inače otporna sluznica ‘pokoriti’ i razvit će se gastritis. Nakon gastroskopije, RTG-a želuca i određivanja H. pylori iz stolice ili iz daha, a ne iz krvi, jer taj nalaz može biti lažno pozitivan, kreće se s terapijom - kaže nam dr. med. Ksenija Krajina Pokupec i dodaje da zbog hlapljenja želučane kiseline javljaju se problemi sa sinusima, grlom te kožni problemi poput čudnih crvenih fleka, te eritema po koži i kapcima. 

Ako patite od boli u prsištu, moguće je da imate “posla” s gastroezofagealnom refluksnom bolesti ili GERB-om, koji nastaje nakon što se želučani sadržaj vrati u jednjak, usta i dišne putove, najčešće dok ležite ili tijekom saginjanja. Karakterizira ga bol u prsištu i lako kvarljivi zubi. 

- Zbog kiseline, može prouzročiti upalu jednjaka, pa čak i rak. Noću kiselina može ući i u pluća, pa nastaje upala pluća. Mnogi pacijenti koji idu pulmologu, zapravo su pacijenti za gastroenterologiju - napominje gastroenetrologinja prim. dr. med. Sadika Biluš. 

Žgaravica je popratna pojava refluksa, koja se javlja zbog slabljenja funkcije mišića koji zatvara jednjak kod ulaska u želudac, u kombinaciji s povećanim tlakom u trbuhu zbog nošenja tijesne odjeće. Javlja se kod 20-40 posto ljudi, a oko 7 posto odraslih zbog nje ima svakodnevnih tegoba. Javlja se unutar sat vremena od obroka, najčešće obilnijeg. Žgaravicu, kao i ostale gastrointestinalne smetnje mogu smanjiti ljekoviti pripravci, gubitak tjelesne težine te ograničeni unos hrane, kao i podjela u manje obroke. 

Stariji od 45 idu odmah na pregled

Dispepsija je funkcionalni poremećaj probavnih organa (mišićno-živčanog dijela), ali bez organskog oštećenja vidljivog endoskopskim pregledom ili analizom tkiva. Oko trećine populacije pati od dispepsije. Kod starijih od 45 godina ili onih s alarmantnim simptomima (gubitak težine, krvarenje, slabokrvnost, otežano gutanje) važno je provesti dijagnostički postupak kako bi isključile bolesti (ulkus, refluks, karcinom, upalna bolest crijeva, žučni kamenci).

Klonite se nesteroidnih protuupalnih lijekova jer uzrokuju vrijed ili čir

Peptički ulkus (vrijed ili čir) otvorena je rana na sluznici želuca ili dvanaesnika (početak tankog crijeva). Obično zarasta ožiljkom, ali u slučajevima u kojima napreduje može doći do prodiranja ulkusa u susjedne organe te puknuća stijenke želuca ili dvanaesnika. Nastaje zbog primjene nesteroidnih protuupalnih lijekova - acetilsalicilne kiseline, ibuprofea, diklofenaka..

Na dijabetes i bolesti štitnjače upućuje želudac

Pušenje, pretjerana i dugotrajna konzumacija alkoholnih pića i kave (više od 6 šalica dnevno, neadekvatna prehrana bogata mastima, jakim začinima, kao i gladovanje i neredovita prehrana, sigurno ne pogoduju želucu. Nevolje izazivaju i emocionalni stres te stanja poput anksioznosti, depresije i drugih psiholoških problema te nadomjesna hormonska terapija (estrogenska terapija). Upozorava i na neke druge bolesti poput dijabetesa, bolesti štitnjače i bubrega, oslabljene srčane funkcije, plućne tuberkuloze i malignih bolesti. 

Nekad gastritis ne možete izbjeći zbog - genetike

Pretjerana kiselost želučane kiseline smatra se pH ispod 2,5. Pojačano lučenje kiseline dovodi do upale sluznice, pa gastritisa, a onda i do čira. Gastritis možete “zaraditi” i zbog genetske predispozicije. Višak ili manjak kiseline u želucu utvrdit će gastroskopija, stoga se redovito testirajte. 

Ako ste krvna grupa A+, kontrolirajte se

Kronični gastritis dugotrajna je upala želučane sluznice i u 70 posto slučajeva uzrokuje ju Helicobacter pylori, bakterija koja može dovesti i do raka želuca. Istraživanja pokazuju da je krvna grupa A+ sklonija raku želuca nego druge grupe. 

Top 10 prirodnih lijekova koji pomažu

  • 1. Listići mente: Sadrže eterično ulje bogato mentolom. Mentol je anestetik i anestezira, tj. smiruje želučane bolove.Metvicom se mogu otkloniti nadraženost želuca, neugodna bol kod žgaravice, nadutost i vjetrovi. 
  • 2. Kim: Uzmite plodice kima, količinski kao prstohvat, i grickajte pa progutajte. Imaju, kao komorač i anis, karminativno djelovanje. Zrnca kima odlična su i protiv nadutosti te zagrijavaju i jačaju želudac i crijeva. 
  • 3. Oblog od tople dekice: Natopite ručnik vrućom vodom pa ga dobro iscijedite. Lezite, položite na trbuh i pokrijte dekom. Toplina opušta mišiće, pojačava cirkulaciju, smanjuje nadutost i smiruje bolove.
  • 4. Đumbir: Korijen đumbira naribajte ili sitno nasijecite u količini jedne čajne žličice te pojedite uz lagani obrok mesa i povrća ili uz juhu. Odličan je protiv bolova, zagrijava iznutra i tako poboljšava probavu. 
  • 5. (Pre)Ljuto, (pre)slatko: U svojoj prehrani izbjegavajte sve što ima predznak “pre-” - ljuto, slano, kiselo, hladno, vruće - jer ćete želudac opet brzo nadražiti. Izbjegavajte i sirovu hranu zbog teže probave i pogoršanja simptoma.
  • 6. Gel na bazi lavande: Gel je potrebno lagano umasirati u trbuh i, kad se upije, prestati s utrljavanjem. Ulje lavanda opušta grč mišića i djeluje kao spazmolitik, a zbog određenog postotka kamfora lagano i anestezira bol.
  • 7. Sladić: Korijen sladića najbolje je koristiti u čaju ili biljnim kapima. Djeluje kao prirodni kortikosteroid, protiv jakoga gastritisa, a ujedno kao antidepresiv jer smiruje i opušta. Posebno je blagotovoran kod gastritisa i čira na želucu. 
  • 8. Tinktura odoljena: Za manje živciranja i mirniji san u neki lagani biljni čaj ili čašu vode nakapajte od 50 do 100 kapi tinkture odoljena. Uzmite ih navečer prije spavanja. Smirivanje stresa dovest će i do smirivanja bolova.
  • 9. Kantarionovo ulje Umasirajte mlako ulje u cijelo područje trbuha i u smjeru kazaljke na satu. Sve aktivne tvari iz eteričnog ulja će se resorbirati za 5-7 minuta. Djeluje protuupalno i pomaže kod zaraštavanja želučanih ulkusa. 
  • 10. Kamilica i matičnjak Kao čaj izuzetno su blage i djelotvorne biljke. Njihova eterična ulja bogata su flavonoidima, bisabolom i aldehinima, te geraniolom. Djeluju protuupalno i anksiolitično (opuštajuće, protiv straha i tjeskobe).

Idi na 24sata

Komentari 19

  • Hspz 16.02.2024.

    Š. U pm odmah najgore priče o raku

  • Zepljak76 11.03.2018.

    Imam velikih problema sa zeludcem nadima me kuca mucnina nervoza dali neko zna ista stobi mi pomoglo unapred hvala

  • napoleonov sin 20.11.2015.

    čaj od kamilice meni najbolje pomaže za želučane tegobe

Komentiraj...
Vidi sve komentare