Način hoda može upućivati na čitav niz prikrivenih zdravstvenih problema, poput dijabetesa ili artritisa te nedostatka vitamina, ali i otkriti tajne seksualnog života.
Žene koje imaju redovite orgazme koračaju dugim koracima, a kratki koraci odaju žene koje teže dožive vrhunac. Kratki koraci mogu upozoravati i na osteoartritis u kukovima, oštećenja mišića nastala uslijed dugotrajnog hodanja u visokim potpeticama te probleme s koljenima. Američki istraživači su ustanovili da polagani hod vrlo često upućuje na probleme s pamćenjem i zaključivanjem te može biti prvi znak Alzheimerove bolesti.
Prema nekim istraživanjima, spori hod može biti i indikator kraćeg životnog vijeka. Iako je zavodljivo, ljuljanje bokovima i stražnjicom u maniri supermodela, može biti znak slabih mišića zdjelice i donjeg dijela kralježnice. Pri hodu se koristimo mišićem gluteus mediusom, koji zdjelicu drži stabilnom, a noge ravnima. Zbog slabljenja mišića uslijed sjedilačkog načina života pri hodu se više ljuljamo te se leđa uvijaju, što može uzrokovati ukočenost i bol u leđima i nogama.
Zdravlje leđa se vidi u rukama
Hod bez zamaha rukama otkriva probleme s leđima, vratom i ramenima. Ako se jedno rame pokreće više od drugog, to upućuje na probleme s leđima i vratom zbog sjedilačkog života.
Brzinom se predviđa život
Ljudi stariji od 65 koji hodaju sporije od 2,5 km/h pod povećanim su rizikom od smrti. Zdravi prelaze 1,2 - 1,4 m u sekundi, a osobe s artritisom manje od m/sek.
Manje vitamina, teži koraci
Visoko podizanje stopala i teški koraci mogu upozoravati na manjak vitamina B12, zbog kojeg se gubi osjet u stopalima, ali i na dijabetes.