Program prevencije pretilosti školaraca, PETICA - igrom do zdravlja, krenuo je prošle godine u osam zagrebačkih osnovnih škola. Ove se godine proširio na njih 16, kažu iz Hrvatskog liječničkog zbora.
U ovaj javnozdravstveni program uključeni su učenici drugih i trećih razreda. Alarmantni su podaci koji pokazuju da samo 56% djece svakodnevno doručkuje, 76% ne jede preporučene količine povrća, a 66% ne jede preporučenu količinu voća. Samo 30% dječaka i 17% djevojčica svakodnevno se bavi tjelesnom aktivnosti. To je bio i ključan motivator podizanja svijesti djece o zdravom životu. Učiteljica Danijela Gracin iz OŠ “Frana Galovića”, čiji su razredi lani sudjelovali u programu, rekla je da su djeca oduševljena.
- Dosad su o zdravom životu, prehrani i higijeni učili samo na jednom predmetu, a sad smo na svakom satu razrednika učili o tome. S oduševljenjem su otvarali brošure i veselili se ulasku u Zdravigrad, no ja sam im govorila da su upravo oni Zdravigrad i da oni sami odlučuju tko će u njemu živjeti - rekla nam je te dodala kako su i roditelji na kraju dobro prihvatili program, iako su u početku bili skeptični.
- Roditelji nisu znali razliku između zajutarka i doručka, mislili su da je to isto i da djeca ne trebaju jesti jutarnji obrok jer jedu u školi - kaže Gracin.
No dodaje da je primijetila da su kasnije djeca sve više s roditeljima kod kuće pričala o piramidi zdrave prehrane, aktivnostima i drugim stvarima koje su naučili kroz program. Primijetila je i da djeca nose zdravije stvari za međuobrok, koje im roditelji doma pripremaju, te kako se više učenika bavi nekom tjelesnom aktivnošću. Ali borba još traje jer puno vremena provode pred TV-om ili kompjutorom.
Djeca educiraju roditelje
Njumi i njami Likovi Petice inspirirali su djecu da umjesto čokoladica za međuobrok u školu nose domaće smoothieje, kaže učiteljica Danijela Gracin. Roditeljima su puno pričali o piramidi zdrave prehrane, a primijetila je da su počeli nositi i bočice u školu.