Sportske napitke treba uzimati samo u slučaju ako tjelesna aktivnost traje dulje od 60 minuta ili kad se vježbač obilno znoji. Za lakšu aktivnost je sasvim dovoljno izgubljenu tekućinu nadoknaditi čistom vodom, govori nutricionistica Mirja Jošić iz Vitaminoteke.
Tijekom treninga tijelo gubi vodu, elektrolite poput natrija i energiju koje moramo nadoknaditi. Najčešća zabluda je da trebamo piti tek kad osjetimo žeđ jer tada je tijelo već u stanju dehidracije. Upravo zato je najbolje piti često i u malim količinama bez obzira na to jesmo li žedni, smatraju stručnjaci.
- Sportski napici mogu se jednostavno napraviti kod kuće. Jedino na što treba pripaziti su omjeri koji se koriste - objašnjava Mirja Jošić.
Kokosova voda, obična čista voda, ulje lana ili konoplje, spirulina, sol, ali i voće poput limuna, limete, ananasa, višanja, naranče ili maline okrijepit će organizam i nadoknaditi sve što je znojenjem izgubio.
Formula za dobar izotonični napitak je voda, od šest do osam grama ugljikohidrata, od 300 do 700 grama natrija po litri i okus.
- Sportski napici najčešće sadrže natrij koji stimulira osjećaj žeđi te povećava apsorpciju vode i ugljikohidrata u tankom crijevu pa ubrzava rehidraciju, a pomaže i odgoditi umor u mišićima - objašnjava nutricionistica. No osim natrija, obogaćeni su i jednostavnim ugljikohidratima, tj. šećerima.
Napici s više od 80 g ugljikohidrata po litri mogu uzrokovati probavne smetnje, nutricionistica Mirja Jošić
- Oni čine piće ukusnijim, zbog čega ga se više popije, što je svakako prednost za žedni organizam. Šećer sprečava pad glukoze u krvi te osigurava hranu za mišiće i mozak i tako produljuje izdržljivost organizma. Preporučuje se unijeti između 30 do 60 grama ugljikohidrata po satu aktivnosti - kaže Jošić.
Ovakvi napici dobar su izbor za većinu sportaša, a preporučuje ih se piti tijekom i nakon vježbanja.
- Postoje i ‘light’ napici koji umjesto šećera sadrže umjetna sladila. Oni neće pomoći u oporavku mišića, no zbog udjela elektrolita i vode učinkovito hidriraju organizam - objašnjava nutricionistica.
Osim izotoničnih, postoje i hipotonični i hipertonični napici.
Hipertonični se najsporije apsorbiraju u organizam i zato su najprikladniji za sportove poput maratona u kojima je vježbačima potrebno puno energije. Hipotonični napici brzo nadoknađuju tekućinu, a sadrže nižu količinu elektrolita i ugljikohidrata.
Na litru vode za hipotonični napitak koristite 100 ml prirodnog koncentriranog soka voća poput naranče, a za hipertonični 400 ml i prstohvat soli.
Hipertonični napici
Kreirani su s ciljem punjenja skladišta glikogena u mišićima. Ne piju se tijekom natjecanja ili vježbanja jer se najsporije apsorbiraju već nakon treninga.
Hipotonični napici
Sadrže nižu koncentraciju elektrolita i ugljikohidrata, a najučinkovitiji su prije treninga. Preporučuju se gimnastičarima i balerinama koji paze na težinu.
Napitak od maline
Protisnite 450 grama malina kroz sito kako biste se riješili sjemenki i dobili čisti sok. Pomiješajte s litrom vode te dodajte prstohvat soli i 70 grama šećera.
Napitak od limuna
U shaker ili blender ulijte 700 ml vode, 30 grama fruktoze ili šećera, 1/4 žličice soli i 10 ml soka svježe ocijeđenog limuna te dobro promiješajte.
Napitak od višnje
U blender stavite 450 g okoštenih višanja. Izblendajte i procijedite kroz sito. Ulijte u bokal s 500 ml vode sa sokom ocijeđenog limuna i prstohvata soli.
Izotonik od kokosa
U vrču izmiješajte četiri decilitra kokosove vode, četiri decilitra čiste vode i žličica spoiruline. Dobro promiješajte i ohladite te pijte tijekom i nakon treninga.