Krpelji se zadržavaju u sjenovitim i vlažnim šumskim područjima ili na rubovima šuma te pašnjacima i livadama s višom travnatom ili grmolikom vegetacijom. Podjednako ih ima u gradovima i u ruralnim područjima, a pogoduje im toplo i vlažno vrijeme.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Zaraze se prilikom hranjenja na šumskim životinjama, a zaražene jedinke mogu uzročnike bolesti tijekom hranjenja prenijeti i na čovjeka. Krpelji imaju naglašenu sezonsku aktivnost, a sezona njihove najveće brojnosti je u proljeće i rano ljeto, od travnja do lipnja, te u ranu jesen - objašnjava dr. Iva Pem Novosel iz HZJZ-a.
U Hrvatskoj najčešće prenose zarazu lajmskom boreliozom, krpeljnim meningoencefalitisom te mediteranskom pjegavom groznicom.
- Lajmska borelioza je bakterijska bolest uzrokovana Borreliom burgdorferi, za koju je najčešće karakteristična pojava crvenila na koži ovalnog ili prstenastog oblika koje se širi, s bljedilom u sredini. Lajmska bolest liječi se antibioticima - kaže dr. Pem Novosel i dodaje kako je lani bilo 158 oboljelih, a u prva tri mjeseca ove godine oboljelo je četvero ljudi.
Najveći broj oboljelih od lajmske bolesti je u Zagorju, Međimurju, Koprivničko-križevačkoj, a zatim u Gradu Zagrebu i okolici. Na području Koprivničko-križevačke i Bjelovarsko-bilogorske županije te u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji češće je više oboljelih od krpeljnog meningoencefalitisa, od kojeg u prosjeku oboli oko 40 ljudi na godinu. Riječ je o virusnoj zarazi u čijoj se prvoj fazi javljaju povišena temperatura i malaksalost, a u drugoj, uz glavobolju i kočenje vrata, može doći do upale mozga.
U priobalnom području Dalmacije, osobito oko Zadra i Splita, javlja se mediteranska groznica. Riječ je o akutnoj bolesti obilježenoj visokom temperaturom i osipom koji se javljaju u razdoblju između pet i sedam dana nakon uboda krpelja. Uspješno se liječi antibioticima.
Uz mjere zaštite tijekom boravka u prirodi, pripazite kako vadite krpelja ako ga pronađete na koži.
- Izvadite ga pincetom zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu, i laganim povlačenjem izvucite ga iz kože. Nemojte ga premazivati alkoholom, kremom, uljem i drugim sredstvima niti paliti plamenom, ne povlačite ga naglo, ne stišćite niti gnječite - preporučila je Pem Novosel.