Čak 51 posto žena u Hrvatskoj osjetile su negativne posljedice na karijeru zbog trudnoće i porodiljnog dopusta, pokazalo je online istraživanje branda Women in Adria na više od 360 žena. Prema njemu, čak je 43 posto žena dobilo otkaz nakon objave trudnoće ili povratka s porodiljnog dopusta.
Ozbiljne i nepravedne posljedice
Osim što 23 posto žena nije promovirano zbog objave trudnoće, 34 posto ih je zbog te činjenice degradirano, bilo odmah nakon objave, ili pak nakon povratka s porodiljnog.
Natalitetna i poslovna politika se ne slažu
Najveća želja novopečenih majki je fleksibilnije radno vrijeme koje bi im omogućilo bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života. To je također jedan od važnih preduvjeta zapošljavanja većeg broja žena na vodećim pozicijama, kao i poticanje žena usmjerenih na karijeru da također postanu i majke.
Ipak, žene koje su na visokim pozicijama ili teže napredovanju najčešće ostaju na porodiljnom tek šest mjeseci, a u tom vremenu u stalnom su kontaktu s poslodavcima.
Stručnjaci savjetuju ženama da strateški pristupaju planiranju trudnoće i porodiljnom dopustu, kao i da sudjeluju u traženju zamjene te održavanju poslovnih kontakata za vrijeme dopusta.
Još statistika:
- 14 posto žena na posao se vraća u roku od šest mjeseci
- 14 posto žena na posao se vraća u roku od šest mjeseci do godine dana
- 21 posto žena koristi porodiljni dopust duži od godinu dana
- 51 posto žena koristi porodiljni dopust od godine dana.