Sin nam je imao laganu virozu bez temperature prije par dana. Imao je i probavne smetnje, ali ništa alarmantno. Pedijatrica nam je telefonski savjetovala sto učiniti i ja sam ga već mislila jučer vratiti u jaslice jer se činilo da je sve prošlo… no, poslijepodne potpuni šok. Dijete ne može stati na noge, niti napraviti korak. I suprug i ja smo zanijemili od straha. Na Hitnoj su nam objasnili o čemu je riječ…, kaže mama iz Zagreba koja je htjela ostati anonimna.
- U pedijatrijskoj ambulanti koja u prosjeku ima do 80 pacijenata na dan, možemo očekivati da će dvije do tri dijagnoze u mjesec dana biti sinovitis. Riječ je o upali zglobne čahure koja se javlja tijekom ili nakon virusnih infekcija. Nije riječ o infekciji zgloba, nego o pogrešci u imunološkom odgovoru tijela u kojoj organizam vlastitu zglobnu čahuru prepoznaje kao strano tijelo i izaziva upalu - objašnjava prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, primarijus i specijalist pedijatar u mirovini.
POGLEDAJTE VIDEO: Bebe se smiju i do 300 puta na dan
Ističe kako se u više od 95 posto slučajeva problem javlja u području kukova, no može zahvatiti bilo koji drugi zglob poput ramena ili koljena. Također, paleta simptoma je široka te može varirati od blage boli u području kuka do ekstremne situacije u kojoj dijete osjeća strašne bolove i ne može ispružiti nogu.
- U pravilu se sinovitis rijetko ponavlja, ali to nije isključeno. Dobra vijest je da prolazi bez ikakvih trajnih posljedica, a pritom je vrlo važno da liječnik osigura točnu dijagnozu kako bi terapijski odgovor bio odgovarajući. Naime, liječnik mora isključiti mogućnost da se radi o bakterijskoj infekciji zgloba koja se liječi drugačije i zahtijeva hospitalizaciju. U ovom slučaju, kada je riječ o odgovoru na virusnu infekciju, sinovitis se liječi uz mirovanje i ibuprofen čija zadaća nije samo otkloniti bol, nego on ima i protuupalno djelovanje - objasnio je prof. Jovančević.
Lijek se primjenjuje tjedan dana, a ukoliko su nakon prekida primjene lijeka još prisutne tegobe, liječenje se produljuje za još tjedan dana.
- To je najčešće dovoljno da nestanu svi znakovi bolesti, no ako se slučajno ponovo jave bolovi i dijete ima teškoća sa hodanjem, vrijeme je za posjet ortopedu. Naime, postoji cijeli niz bolesti koje započinju sličnim simptomima i ne mogu se otkriti u prvim tjednima, kao što je poremećaj cirkulacije u hrskavici zgloba. U tom slučaju se primjenjuje drugačija terapija, a liječenje je dugotrajnije - kaže prof. Jovančević.
Ističe kako valja imati na umu i da djeca obolijevaju od različitih reumatskih bolesti zglobova, pa ne treba prilikom postavljanja dijagnoze odbaciti druge mogućnosti.
- Upala zglobne čahure se može javiti tijekom ili nakon viroze. Ta viroza može biti vrlo blaga i bez temperature, no i to je dovoljno da se pokrene ovakav imunološki odgovor. Stoga često kod pojedinih roditelja početak bolesti bude nezamjetan, pa se uspaničare ili šokiraju kad ustanove da dijete otežano stoji ili hoda. Valja reći da se takva situacija ne može spriječiti ni prevenirati - kazao je prof. Jovančević zaključujući da o brojnim parametrima ovisi kako će se ista bolest razvijati kod različite djece.
- Ipak, kod virusnih bolesti nema drugih ovako dramatičnih simptoma osim u slučaju da se nešto zakomplicira. Primjerice, ako primijetite kod djeteta koje ima virozu da se javilo bljedilo, gubitak apetita i glavobolja ili se nakon par dana javila vrlo visoka temperatura praćena tresavicom, mogla bi biti riječ o komplikacijama. Nije neuobičajeno da se na jednu virozu nadovežu još jedan ili dva uzročnika ili se pak priključi dodatna bakterijska infekcija, a to sve ugrožava opće stanje djeteta i nužna je liječnička pomoć - zaključio je prof. Jovančević.