To je to što me zanima!

Zbog palmina ulja uništili su 90 posto prašume na Borneu

Zemljište koje je nekoć bilo prekriveno gustim prašumama zamijenjeno je plantažama palmi. Uništene su kuće domorodaca, a na njihovu su mjestu logori šumarskih tvrtki - kaže autor
Vidi originalni članak

Ne postoji ništa ljepše od prašuma na Borneu, gdje sam proveo djetinjstvo. Bilo je to i naše igralište i naša trgovina slatkišima. Obrađivali smo med i plodove na tlu prašume, penjali se na vinovu lozu i voćke kako bismo nahranili svoje duše.

Odrastajući okruženi planinama, prašuma je bila naš jedini svijet, emotivno govori Mutang Urud, rođen u “srcu Bornea”, u Indonezijskom otočju. Lukas Straumann autor je knjige “Money Logging”, povjesničar i izvršni direktor fonda “Bruno Manser” u Švicarskoj, koji se bori za ljudska prava i zaštitu okoliša te zagovara prava domorodaca Bornea.

U njoj opisuje potragu za izgubljenim prašumama i ljudima kojima su one bile jedini dom. Govori i o mreži kriminalaca koji su zarađivali milijarde zbog sječe drveća, nezakonite prodaje drva i korupcije.

- Kao mladić 1970-ih gledao sam drvosječe kako uništavaju šumu i nastoje posvađati plemena nudeći mito. Oni su bili kao lopovi u noći. Njihovi strojevi mogli su se čuti u ponoć, čak i u nedjelju. Naša zemlja predaka je oskvrnjena, naša povijest izbrisana. Čak i sjećanje na naše podrijetlo je izgubljeno - opisuje domorodac Mutang Urud, koji kao mladi idealist nije mogao podnijeti zločin koji se događa pred njegovim očima. Krajem osamdesetih sudjelovao je u organizaciji blokada za zaustavljanje buldožera i motornih pila. Osnovao je Savez starosjedilačkog naroda Sarawak. Putovao je u 25 gradova i 13 zemalja svijeta kako bi upozorio na veliku ekološku i humanu katastrofu koje donosi uništavanje prašuma.

SAVJETI KOJI ĆE VAS SPASITI Preživjeti pakao: Trikovi kako rashladiti sebe, dom, auto, psa

- Policija je htjela spriječiti naše blokade. Uhitili su me, ispitivali i držali u samici. Nakon puštanja otišao sam iz Malezije. Godine 1992. obratio sam se Općoj skupštini Ujedinjenih naroda - rekao je aktivist.

Autor izdvaja Abdula Taiba Mahmuda, nekadašnjega guvernera malezijske države Sarawak, kao kralja “azijske drvne mafije”.

Taibova obitelj s globalnim financijskim institucijama ostvarila je dobit od 15 milijardi dolara.

OČISTIO IH JE BRZO I LAKO 'Muž je smislio odličan trik za brzo čišćenje fuga u kupaonici'

Od bogatih prašuma napravljene su plantaže palmi za ulje.

- Čak 90 posto prašume u Sarawaku posječeno je. Zemljište koje je nekoć bilo prekriveno gustim prašumama zamijenjeno je plantažama palmi. Uništene su kuće domorodaca, a na njihovu su mjestu logori šumarskih tvrtki. Ljudi na selu su siromašniji i uvjeti za život postali su lošiji - kaže autor, koji je u knjizi okupio mnogo sugovornika koji su svjedoci uništenja i djelovanja mafije kojoj je u interesu bio jedino novac, ne mareći za okoliš, domoroce i staništa biljnih i životinjskih vrsta.

 

NAJBOLJI HOROSKOPSKI PAROVI: Ovi znakovi si savršeno pašu u vezi

Idi na 24sata

Komentari 30

  • ichbin2 29.06.2019.

    tako budu i hrvatske šume prošle, sječe se bez plana i programa i sad da se tu još nekaj i proizvodi, vrhunac je to stavit na kamion i otpeljat van hrvatske

  • krao_sam_1 28.06.2019.

    Dodjite u kotar šumu ,kao i ostalim u drugim našim šumama pa vidite što je Texas i sjeća

  • cinema 28.06.2019.

    Imala sam tu sreću posjetiti Amazonu i osjetiti što znači biti mali i ponizan na ovoj planeti. Te prašume su organizam koji sve pokreće, a koji mi tako mali i gramzljivi uništavamo. Plemena tamo žive poštujući tu prirodu i uzimajući minimalno koliko im je potrebno da se prehrane. Također ne žele uvijek loviti na istim mjestima ili sa iste lokacije brati plodove, tako da održe ravnotežu i ništa ne naruše. I onda kažu mi smo civilizacija...nama i treba da se priroda pobuni i sve nas riješi po kratkom postupku.

Komentiraj...
Vidi sve komentare