To je to što me zanima!

Završava se željeznička dionica duboka tisuće metara u Alpama

Tisuće metara ispod švicarskih Alpa stvarala se ogromna mreža željezničkih tunela koja je sada u završnoj fazi nakon što je nedavno otvoren ogroman novi tunel dug 40 kilometara
Vidi originalni članak

Bazni tunel Ceneri, dug 40 kilometara, završni je dio nove brze željeznice velikog kapaciteta koja zalazi duboko pod planine Europe, nastojeći drastično smanjiti vrijeme prijevoza preko cijelog kontinenta. To je samo dio u razvoju transalpskih željezničkih veza koje bi trebale postati operativne u prosincu 2020.

- Ovo je posljednji je dio slagalice. Postignut je cilj da se izgradi ravna željeznička linija kroz Alpe - rekao je novinarima Vincent Ducrot, izvršni direktor Švicarskih saveznih željeznica, na svečanosti otvaranja prošlog tjedna.

VRIJEDAN SAVJET Ne idite u krevet gladni: Nećete smršavjeti i bit ćete nervozni

CBT, jedan od tri nova tunela, stvara neprekinuti željeznički pravac od nizozemske sjevernomorske luke Rotterdam do talijanskog grada Genove na Mediteranu. U njegovom je srcu najduži željeznički tunel na svijetu - osnovni tunel Gotthard dug 57 kilometara.

Sve u vezi s ovim projektom vrijednim 11,3 milijarde dolara je na velikoj razini; u svojoj najdubljoj točki, dvostruki tuneli GBT-a nalaze se na oko 2500 metara ispod alpskih vrhova. Više od 2500 ljudi radilo je na njegovoj izgradnji, bušeći i minirajući put kroz gotovo 30 milijuna tona granita prije polaganja gotovo 400 kilometara čeličnih tračnica i postavljanja tisuće kilometara kabela za električne, signalne i komunikacijske sustave.

S poprečnim prolazima između glavnih tunela na svakih 324 metara, pristupnih tunela i okna, ukupna duljina sustava tunela veća je od 152 kilometara. Iskopavanje dvaju tunela dužine 56 kilometara završeno je 2011. godine, a korištena je kombinacija tradicionalnih strojeva za bušenje/miniranje i masivnih strojeva za bušenje tunela s reznim površinama promjera 9 metara i kilometrima transportnih traka za odvođenje stijena na recikliranje.

Iskopavanja su stvorila izvanredne količine kamena; samo bi stijene iz Gotthardovih tunela napunila vlak koji bi se protezao od Züricha do Chicaga, odnosno udaljenosti od 7.100 kilometara.

BOLJE DJELOVATI NEGO PLAKATI Muče vas zbunjujuće poruke u vezi? Evo što trebate napraviti

S južne baze Cenerija iskopano je dodatnih osam milijuna tona. Duboko unutar tunela, dvije 'višenamjenske stanice' na Sedrunu i Faidu omogućavaju vlakovima da prelaze između dva tunela za vrijeme održavanja ili u slučaju nužde. Sedrun je trebao postati daleko najdublja svjetska podzemna putnička stanica, poznata i kao Porta Alpina, sa 790 metara dubokim oknima dizala koja povezuju platforme s gornjim selima, ali plan je 2012. godine odbačen kao neekonomičan.

Međutim, GBT, koji je otvoren 2016. godine, samo je dio ove priče. Prvi put predložen je još 1947. godine, novu 'ravnu' rutu kroz Alpe podržao je švicarski nacionalni referendum 1992. godine, a godinu dana kasnije započelo je probno bušenje. Ovaj CBT dug 15 kilometara eliminira preostali 'planinski' dio najprometnije rute sjever-jug između gospodarskih snaga sjeverne Europe i sjeverne Italije.

Putovanja između Züricha i Milana smanjit će se na samo dva i pol sata, u usporedbi s četiri sata starom Gotthardskom rutom, a putnički vlakovi kroz tunele putuju brzinom od 200 kilometara na sat. Izbjegavajući poznate spirale stare planinske rute, GBT skraćuje udaljenost između Züricha i Milana za 40 kilometara. Kraće vrijeme putovanja značilo je da se broj putnika povećao za 30 posto u mjesecima nakon otvaranja.

U GARDEROBI Dvostruke vješalice i ostali trikovi za bolje složen ormar

- Bazni tunel Gotthard skrati 40 minuta putovanja između Züricha ili Basela i Milana, osiguravajući da željeznica bude prvi izbor putovanja između Züricha i Italije - rekao je Mark Smith, stručnjak za željeznička putovanja.

- Oni koji se sjećaju stare rute, njima će nedostajati putovanje preko vrha stare visinske Gotthardove linije, ali tu i dalje ostaje slikovita ruta s izvrsnim pogledom. Krećući se prema jugu, putovanje ostaje gotovo isto, zaobilazeći jezera Zurich i Zug, prolazeći pored doma svjetski poznate 'Swiss Army knives' na Schwyzu, te istočne obale jezera Luzern, dom Williama Tell-a i sjeverni portal osnovnog tunela.

Iako je planinska ruta imala, i još uvijek ima, moć odvraćanja pažnje čak i od najciničnijeg putnika, primarni osjećaji osnovnog tunela su iznenadna promjena ambijentalnog zvuka i primjetno ubrzanje kad se dosegne nova dionica, piše CNN.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare