To je to što me zanima!

Zašto nam pozadinska buka pomaže da zaspimo i je li dobro uvijek se oslanjati na nju?

Pozadinska buka, poput podcasta ili bijele buke, može blokirati sve neželjene, uznemirujuće zvukove. Ipak, načini koji ne uključuju buku poboljšat će dugoročne ishode za spavanje
Vidi originalni članak

I dok pozadinska buka pomaže nekim ljudima da lakše zaspu, treba biti oprezan, jer bi ona mogla pomoći samo kratkoročno. Anna (23) iz Leedsa koristi pozadinsku buku da zaspi otkad je otkrila aplikaciju za meditaciju.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Od tinejdžerskih dana imala sam problema sa spavanjem i nikako nisam mogla pronaći način da zaspim. Pokušala sam s tehnikama disanja, brojeći unatrag, pa čak i glazbu, ali ništa nije uspjelo. Od onda, kad sam počela koristiti aplikaciju za meditaciju, puno bolje spavam - rekla je i dodala da ju pozadinska buka odvraća od prekomjernog razmišljanja.

Ali zašto je nekim ljudima potrebna pozadinska buka da zaspu ili se koncentriraju?

Psihoterapeutkinja Heather Darwall-Smith kaže da namjerno korištena pozadinska buka, poput podcasta ili bijele buke, može blokirati sve neželjene ili uznemirujuće zvukove, poput otkucaja sata ili promet vani.

- Djeluje jer je zvuk dosljedan, dopuštajući nam da se na njega usredotočimo - dodala je.

JEDITE DORUČAK! 7 promjena u prehrani koje vam mogu pomoći da bolje spavate

No, ipak treba biti malo konkretniji kada je u pitanju odabir prave pozadinske buke.

- Mnogi pozadinski zvukovi i zvukovi iz okoliša mogu povećati razinu stresa što će značajno poremetiti koncentraciju. Provedena su različita istraživanja o tome kako pozadinska buka utječe na nas - jedno je pokazalo da pozadinska glazba s tekstovima ima značajne štetne učinke na koncentraciju i pažnju - objasnila je Darwall-Smith.

Neželjeni pozadinski zvukovi mogu povećati kortizol, hormon stresa, pa vas upotrebe pozadinske buke dovodi u položaj kontrole i mogla bi vam pomoći samo kratkoročno, kaže Heather.

Iako, pozadinska buka može pomoći nekom da zaspi, neka istraživanje pokazuju da ona može dovesti do poremećaja sna.

- Mozak se mora isključiti noću. Buka, što god to bilo, potaknut će dio mozga koji pomaže opažati zvuk. U idealnom slučaju, načini koji ne uključuju buku poboljšat će dugoročne ishode za spavanje - rekla je Heather.

UPOZORENJE TIJELA Najčešći razlozi zašto se budite po noći - i koji su njihovi uzroci?

No, ako morate, Heather preporučuje slušanje glazbe ili govora uz tempo od 60–80 otkucaja u minuti (BPM).

- Ovaj tempo otprilike oponaša otkucaje srca čovjeka u mirovanju dokazano izaziva fizičku i mentalnu smirenost - dodaje, a piše Metro.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Zubotraks 31.01.2022.

    Ja koristim VRMO

  • jajo_ 30.01.2022.

    Ja koristim ASMR

Komentiraj...
Vidi sve komentare