Znanstvenici pokušavaju istražiti zašto se muškarci ne izražavaju kao žene, kad je riječ o emocijama. Ljudi su drugačiji, no generalno muškarci ipak imaju manju tendenciju izraziti emocije, posljedica je to kulture i njihova položaja u društvu te očekivanja okoline. Osjećam se kao da ga nije briga, komentiraju često žene. Ipak, dok statistike pokazuju da su žene podložnije depresiji i tjeskobi, i muškarci također proživljavaju razna mentalna stanja.
Istraživanja otkrivaju da će više od 30 posto muškaraca doživjeti depresiju u nekom trenutku svog života, a oko 9 posto muškaraca svakodnevno doživljava osjećaje depresije ili tjeskobe. Unatoč društvenim očekivanjima od muškaraca da prikrivaju svoje emocije, važno je prepoznati hitnost rješavanja problema mentalnog zdravlja kod muškaraca.
Znanstvenici ističu nekoliko odgovora zašto muškarci drugačije izražavaju emocije nego žene.
POGLEDAJTE VIDEO:
To bi mogao biti društveni pritisak
Istraživanje koje je provela dobrotvorna udruga za zdravlje muškaraca Movember otkriva da gotovo trećina muškaraca osjeća pritisak da izgledaju muževno, a mlađi, u dobi od 18 do 34 godine, to doživljavaju u još većoj mjeri, njih čak 47 posto. Razumijevanje ovih društvenih utjecaja bitno je za razumijevanje mentalnog zdravlja muškaraca.
Muškarci često pokazuju manje vidljivih znakova zabrinutosti za mentalno zdravlje i manje je vjerojatno da će o njima otvoreno razgovarati. Izvješće kaže da kada su žene depresivne, često pokazuju tugu ili izražavaju svoje osjećaje, dok muškarci obično pokazuju znakove ljutnje, razdražljivosti ili agresije.
Razumijevanjem ovih spolno specifičnih razlika u izražavanju izazova mentalnog zdravlja, možemo ih bolje prepoznati i riješiti ih.
Muškarci ne izražavaju svoje osjećaje i to na kraju radi protiv njih.
Oni jednostavno ne znaju kako da se izraze
Muškarcima nitko nije objasnio kako da se izraze. Društvena očekivanja i uvjetovanost iz djetinjstva često uče muškarce da budu oštri i bez emocija, ostavljajući ih nesigurnima kako izraziti svoje osjećaje.
Dok žene mogu otvoreno izraziti svoje slomljeno srce, muškarci imaju tendenciju skrivati svoju bol i izgledati stoički. Zbog ovog društvenog pritiska muškarcima može biti teško pokazati svoju ranjivu stranu jer se to smatra tabuom.
Kao rezultat toga, emocionalno blagostanje muškaraca može patiti. Promicanjem otvorenih razgovora o mentalnom zdravlju i razbijanjem stereotipa, možemo pomoći muškarcima da se osjećaju ugodno i osnaženi da izraze svoje emocije.
To je neurološka stvar
Corpus Callosum, dio mozga koji povezuje lijevu i desnu hemisferu, veći je kod žena nego kod muškaraca, što dovodi do veće sposobnosti da osjećaju i razmišljaju istovremeno. Dakle, žene mogu osjećati i misliti u isto vrijeme.
Muškarci su, s druge strane, skloni odvojiti svoje emocije od misli, što rezultira oklijevanjem u razgovoru o emocionalnim temama. Iako, to može dovesti do poteškoća u komunikaciji o osjetljivim temama. Važno je prepoznati i razumjeti te razlike temeljene na spolu.
Muškarci i žene su na neki način isti, ali ipak različiti. Čak i način na koji se nose sa stresom može varirati ovisno o društvenim očekivanjima, fiziologiji i psihologiji, piše Brightside.