Inercija spavanja je fiziološko stanje oštećenih kognitivnih i senzorno-motoričkih performansi koje je prisutno neposredno nakon buđenja, a tijekom kojeg imamo smanjene sposobnosti i budnost te se žarko želimo vratiti natrag u krevet.
POGLEDAJTE VIDEO:
Istraživači nisu sasvim sigurni što je uzrok ovog stanja, ali pretpostavljaju da ima veze s našim unutarnjim satom.
U maloj studiji s radnicima hitne pomoći, koji trebaju biti 100% funkcionalni čim se probude, učinak inercije spavanja testiran je tijekom cijele noći. Dvanaest radnika budili su u različitim vremenima tijekom noći i ranog jutra pa su od njih tražili da rješavaju matematičke jednadžbe.
Njihove kognitivne sposobnosti bile su niže kad su se probudili tijekom noći, kada su im cirkadijalni satovi govorili da je vrijeme za spavanje, što ukazuje da naš unutarnji sat može pridonijeti mrzovoljnosti i povećanom vremenu obrade podataka.
Čini se da buđenje tijekom dublje faze spavanja, poput REM faze, pridonosi inerciji spavanja i dovodi do jutarnje mrzovolje. Idealno vrijeme za buđenje je neposredno nakon što završite ciklus spavanja, jer će se tada vaše tijelo osjećati najsvježije.
Koliko traje inercija spavanja
Inercija spavanja prirodni je odgovor koji može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati, ovisno o osobi. Većina ljudi otkrit će da im mrzovoljnost počinje nestajati unutar 15-30 minuta nakon buđenja, pogotovo ako dan započnu energičnom jutarnjom rutinom.
Kako se riješiti inercije spavanja
1. Krenite u jutarnju šetnju
Budući da na inerciju spavanja utječe svjetlost, najbolji način da je pobijedite je da izađete van i ujutro provedete neko vrijeme u šetnji na suncu.
2. Pokušajte s magnezijem
Kada je unutarnji sat isključen, bilo zbog promjene krajolika ili zato što ste ostali budni do kasno, inercija spavanja mogla bi biti još izraženija, a tu može pomoći magnezij.
Magnezij može povećati melatonin, pomažući da naši cirkadijski ritmovi teku glatko ublažavajući mrzovoljnost. Kliničke studije suplementacije magnezijem pokazale su da ovaj mineral smanjuje vrijeme potrebno za zaspati i produžava cjelokupno trajanje sna te olakšava ranojutarnje buđenje.
3. Držite se dosljedne rutine spavanja
Idealan način za buđenje je nakon cijele noći sna, kada se sami prirodno probudimo. Kako bi to postigli ključno je držati se dosljednog vremena za spavanje i buđenje, čak i vikendom.
4. Klonite se tipke za odgodu alarma
Koliko god tih dodatnih nekoliko minuta može biti primamljivo, stručnjaci kažu da pritiskanje gumba za odgodu alarma samo pogoršava jutarnje mrzovoljno stanje.
Kada pritisnete gumb za odgodu, veća je vjerojatnost da ćete se vratiti u dublje stanje sna, što će buđenje učiniti još težim, a mrzovoljnost neizbježnom, piše Mbg.