To je to što me zanima!

Zaštitite se pravilno: Većina ne koristi repelente kako treba

Sezona druženja na otvorenom za mnoge je problematična zbog insekata, a česta je pogreška ne čitanje deklaracije i stavljanje repelenta prije kreme za sunčanje
Vidi originalni članak

Repelenti su kreme, sprejevi i tablete koji spadaju u podvrstu pesticida, a njihova je zadaća odbijanje insekata od ljudske kože kako bi se spriječili ubodi i ugrizi. Iako prodaja repelenata svake godine raste, velik broj ljudi ih koristi na krivi način zbog čega nemaju primjerenu zaštitu niti od uboda, a niti od bolesti koje prenose. Također, pogrešnim se korištenjem povećava rizik od nastanka nuspojava, odnosno toksičnih reakcija poput iritacije kože, tvrde stručnjaci za Huffington Post. 

Čitanje deklaracije

Repelenti se dijele na one konvencionalne - poput DEET-a, potom one na bazi Icaridina te biopesticidni repelenti. Trajanje učinka repelenta na muhe, komarce, krpelje i buhe ovisi o koncentraciji kemijskih spojeva, a prije svakog korištenja obavezno je pročitati deklaraciju, ističu stručnjaci. Općenito, repelenti u spreju su snažniji nego oni koji se mažu, no jednako tako njihov učinak kraće traje. 

Ako se puno znojite ili u međuvremenu kupate, nemojte više puta nanositi repelent jer ga je u određenoj mjeri koža upila, a postoji i mogućnost trovanja. Djeca ne smiju koristiti tradicionalna sredstva, već isključivo ona koja su namijenjena za njihovu dob. Također, liječnici savjetuju da bi trudnice i dojilje trebale izbjegavati farmaceutske repelente, već radije koristiti one na biljnoj bazi, poput eteričnih ulja.

Repelenti i kreme za sunčanje

Postoje proizvodi koji su kombinacija krema za sunčanje i repelenta, no njih nije dobro koristiti jer za razliku od krema za sunčanje repelent nije dobro nanositi više puta. Česta je pogreška i stavljanje prvo repelenta, a onda zaštitne kreme. Stručnjaci upozoravaju kako zaštitna krema mora biti baza, a tek onda da na nju dolazi repelent.

Pravila nanošenja repelenata:

  • Repelenti se nanose samo na izloženi dio tijela, nipošto ispod odjeće
  • Ne nanosite ih na područje oko sluznica - očiju, usta ili genitalija
  • Repelent se ne smije nanositi direktno na lice, već prvo na ruke, a potom na lice
  • Repelent treba nanositi u otvorenom prostoru, primjerice na balkonu kako bi se smanjila mogućnost od udisanja
  • Repelenti se nikako ne smiju nanositi na otvorene rane ili iritiranu kožu
  • Nakon dolaska kući, obavezno se istuširajte i operite kožu od repelenta.
Idi na 24sata

Komentari 25

  • mjesečeva sjena 09.06.2014.

    mene oni nit ne bodu,al muhe za poludit!

  • odiseja 09.06.2014.

    ma komarci ne pikaju, samo komarice

  • Kalea 09.06.2014.

    Meni su dečki rekli da se namažem sa starim motornim uljem i da me ne buju ti kaj oćeju gristi više uznemirivali i da se ne bum moral izlagati sunčevim zrakama da bi pocrnel. I bogmeć su bili u pravu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare