To je to što me zanima!

Zaštitite mlade biljke uz sodu čak i nakon pojave nametnika

Mlade biljke, pogotovo lončanice, trebaju malo pomoći da dosegnu svoj puni potencijal. Uz ove kućne pripravke omogućite im da godinama rastu i cvjetaju u vašem domu
Vidi originalni članak

Soda bikarbona

Soba bikarbona preventivno štiti lišće biljaka, ali i nakon što je biljka zaražena.

Pomiješajte žlicu s četiri litre vode i dodajte pola žličice tekućeg sapuna. Bocom s raspršivačem poprskajte po listovima i suzbit ćete plijesan, gljivice te ostale parazite.

Osim što nećete morati trošiti novac na skupe umjetne pesticide, uništit ćete nametnike bez da uništavate i tlo. Također, djeca i ljubimci neće biti u opasnosti. No neke biljke su osjetljivije pa otopinu prvo iskušajte na dijelu lista.

Kora od banane

Zbog aminokiselina koje potiču rast čišćenje korom od banane je biljkama svojevrsni kozmetički tretman s hranjivom kremom.

Destilirana voda

Čišćenje listova od prašine iziskuje posebnu pozornost jer različiti tipovi biljaka različito reagiraju na određene metode. Nećete pogriješiti ako što češće poprskate biljke raspršivačem - idealno kišnicom ili destiliranom vodom. Kemikalije iz vodovoda uglavnom nisu dobre za biljke, pogotovo za mlade.

Za biljke s mekanim listovima (bršljan, filodendron i geranije) poprskajte vodu po lišću triput na tjedan, obvezno i s donje strane listova. 

Čaj ili kava

Biljke se hrane i preko korijena, pa će oživjeti zalijevate li je vodom u koju ste dodali malo mineralne vode, vrećice čaja ili taloga od kave, a “obožavaju” i ustajalo pivo. Otopinom vode i piva 1:1 možete ih prati, ali i zalijevati. 

Nemasno mlijeko

Biljke dobro reagiraju ako pri čišćenju u vodu dodate manju količinu nemasnog mlijeka. Tom mješavinom operite pojedinačno svaki list s obje strane. Voda s mlijekom listovima će dati blistavi sjaj i istodobno otjerati nametnike. Mlijeko mora biti nemasno jer u suprotnom začepljuje pore listova.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare