Istraživači sa Sveučilišta Saint Louis u Missouriju i tri druga sveučilišta proučavaju što se događa kad je netko zaražen gripom i kako tijelo kontrolira infekciju.
Za ovo istraživanje, istraživači traže 80 zdravih sudionika u dobi između 18 i 49 godina, a proučavat će ih četiri mjeseca. Njih će se zaraziti nosnim sprejom s virusom gripe H1N1 i bit će zadržani na promatranju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Istraživači će uzeti uzorke krvi, bris nosa i grla, prije i nakon što se sudionici zaraze. Simptomi gripe, uključujući vrućicu, bolove u mišićima i slabost, bilježit će se svakog dana tijekom 14 dana.
Nakon što napuste kliniku, sudionici će morati tri puta doći na pregled tijekom kojeg će im uzeti uzorke krvi i nosa i morat će odgovoriti na jedan telefonski poziv istraživača.
Istraživanje sponzorira Nacionalni institut za zdravlje, alergije i zarazne bolesti (NIAID).
- Ovakva ispitivanja pružaju snažan alat za proučavanje mnogih aspekata napredovanja gripe, a također mogu pomoći u procjeni novih liječenja i kandidata za cijepljenje - rekao je dr. Anthony Fauci, direktor NIAID-a.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju cjepivo bilo u obliku injekcije ili spreja za nos. Za one koji se odluče za injekciju, postoje dvije mogućnosti, trovalentna i četverovalentna cjepiva. Dječja cjepiva protiv gripe bit će četverovalentna cjepiva, navodi CDC.
Prošle godine, prvi put nakon dvije godine, CDC je ažurirao svoje preporuke za uključivanje spreja za nos protiv gripe, poznatog kao FluMist. Sprej za nos koristi žive oslabljene viruse koji bi trebali naučiti tijelo da prepozna i obrani se od virusa gripe ako se zarazite.
Cjepivo djeluje slično, ali koristi mrtve sojeve virusa. Prema CDC-u, djeca između šest mjeseci i osam godina trebali bi dobiti dvije doze cjepiva. Posebno je važno da se djeca cijepe jer su ona sklonija zarazi, prenosi Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: