To je to što me zanima!

Zaradio milijune do 35. godine i otišao u mirovinu: Ne morate biti financijski genij da uspijete

Steve i supruga Courtney otišli su u mirovinu kad su napunili 35 godina jer su uspjeli uštedjeti oko 6,5 milijuna kuna i tvrde kako ne trebate biti financijski genije da to uspijete
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Pročitajte i ovo: Kupite li na akciji ono što vam ne treba - trošak je, ne ušteda

Nakon što sam tijekom 2016. godine uspio uštedjeti oko 6,5 milijuna kuna, dao sam otkaz i umirovio se s 35 godina, priča za CNBC softver developer Steve Adcock dodajući kako mu se nekoliko mjeseci poslije u mirovini pridružila i supruga Courtney.

KAKO DO NOVCA? Može li se prekinuti mirovinska štednja i podići dio novca?

POGLEDAJTE VIDEO: Kako uštedjeti novac?

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kaže kako se neće svatko uspjeti umiroviti u tridesetima, ali kako je financijska samostalnost na dohvat svima.

- Neće biti lagano, ali ne morate biti financijski genij da biste to ostvarili. Dapače, imao sam teškoće u učenju i tijekom školovanja sam se mučio. Da bih dobio bolje ocjene, uvijek sam morao učiti više i duže od ostalih kolega - pojašnjava on.

Nitko ne želi zauvijek biti bez novca pa iako vam možda nije cilj rano se umiroviti, ovo je šest osnovnih pravila za gomilanje novca.

1. Neka vam financijska neovisnost bude prioritet

Ovo je najvažnije pravilo i nema mnogo veze s novcem. Odnosi se na želju da stvorite cilj koji je dovoljno snažan da vam bude prioritet.

- Nekad sam imao dobru plaću i bio sam dobar u svom poslu. No užasavao sam se ustajanja i odlaženja na posao svaki dan da bi mi na poslu šef sjedio iznad glave i procjenjivao moje rezultate. Sastanci, uredske nesuglasice i duga vožnja do radnog mjesta bili su iscrpljujući. Želio sam napustiti život koji traje od 9 do 17 sati i putovati svijetom. Zato sam se u kasnim dvadesetima odlučio rano umiroviti i to mi je postao glavni cilj - savjetuje on.

 

Fokusirao se na dramatične promjene u financijskim navikama. Umjesto da mu novac stoji na računu, počeo je investirati i štedjeti 70 posto dohotka. Ispočetka je bilo vrlo teško, no s vremenom je postalo lakše jer se podsjećao da mu stvari na koje troši novac zapravo ne koriste ili uopće ne trebaju.

- Niti jedna od promjena koje sam uveo nije se činila kao žrtva jer sam znao da su sve u svrhu mojeg cilja. To je kao kad odlučite doći u bolju formu. Možete samo dobiti ili izgubiti kilograme ako promijenite prehranu i navike vježbanja. A morate to željeti dovoljno snažno da biste se zadržali u takvom režimu - nastavlja Adcock.

2. Povećavajte dohodak

Iako je Adcock zarađivao plaću sa šest znamenki, uvijek je razmišljao kako iskoristiti svoje vještine kad nije u uredu.

- Pokrenuo sam internetsku stranicu o financijama i stalno sam pisao. Od toga sam počeo zarađivati i do 6500 kuna na mjesec. Courtney i ja smo također pokrenuli YouTube kanal na kojem smo dokumentirali naša putovanja, a to je donijelo dodatnih 2500 kuna na mjesec. A vrijeme koje mi je preostalo koristio sam za pisanje - navodi on.

Pojašnjava kako je i dalje naporno radio na poslu jer mu je to bio primarni izvor prihoda.

- Htio sam pokazati šefu da zaslužujem povišicu od 10 ili 15 posto, koju sam zatražio i dvaput je dobio. Negdje na sredini karijere zatražio sam promaknuće i četiri mjeseca poslije postao sam direktor - kazao je on.

Courtney je također zaradila nekoliko povišica, a oboje su štedjeli 70 posto prihoda. Svake godine taj je iznos bio između milijun i dva milijuna kuna te su se tako približavali svom cilju.

3. Ulažite sigurno

Uštede i promaknuća neće vam pomoći da se brže umirovite. Courtney i Steve su većinu bogatstva zaradili investiranjem u nekretnine, dionice, poslove i predmete od povijesne važnosti. Ideja iza toga je vrlo jednostavna.

- Kupite predmet izvjesne vrijednosti. Tijekom vremena, ta se vrijednost povećava. I na kraju imate nešto što vrijedi više nego što ste to platili. No tu je i magija. Zahvaljujući interesu i potražnji, naša ulaganja nisu rasla linearno nego eksponencijalno. Ako uložite oko 1000 kuna na godinu, a dobijete 10 posto, to je 100 kuna. Sljedeće godine ulažete 1100 kuna, a 10 posto je 110. Dodajte tome još nekoliko nula i počinjemo govoriti o ozbiljnom novcu, dovoljnom za mirovinu - savjetuje Steve.

DONESITE ODLUKU SAMI Vaša mirovina ovisit će o odabranom mirovinskom fondu

Zahvaljujući godinama ulaganja, uspjeli su uštedjeti više od šest milijuna kuna. Kad je riječ o ulaganju, bolje je ulagati kasno nego nikad, pa ako još niste započeli, postoje brojni financijski savjetnici koji će vam u tome pomoći.

4. Automatizirajte

Kad je riječ o novcu, uvijek je dobro automatizirati postupak. Mnogi poslodavci u SAD-u nude mirovinski plan i većina tvrtki odmah izdvaja iznos od plaća i ulaže u investicijske račune. Kad ste to dogovorili, više ne morate ni o čemu brinuti.

- Courtney i ja smo to maksimalno koristili dok smo radili. Odmah smo odvajali iznos za mirovinski račun te smo automatski prenosili novac iz plaće na štednju. Također, automatski smo plaćali račune i dugove na karticama. Automatizam olakšava život jer  se ne morate oslanjati na disciplinu oko plaćanja te izbjegavate kazne za kašnjenje - kaže Steve.

5. Uvijek budite svjesni gdje vam je novac

Među najučinkovitijim načinima da ne ulazite u dug je spoznaja na što točno trošite novac. Svaka lipa je važna. To je osnovno načelo, no mnogima nedostaje discipline da svakog mjeseca sjednu i ustanove na što su trošili.

Nekoliko jednostavnih koraka će vam u tome pomoći:

  • Uvijek pogledajte račun prije nego što ga bacite te pokušajte razumjeti sve što na računu piše.
  • Trošenje iz zabave dolazi tek kad ste podmirili račune i uplatili štednju.

ISTI UVJETI ZA SVE Nova štednja za starost: Stiže model mirovina za cijelu EU

  • Ne ignorirajte sitne troškove. Oni govore o tome da novac trošite na nepotrebne stvari. Jutarnja kava, ručak u restoranu ili skupa namirnica s vremenom će nagomilati troškove.
  • Ne zaboravljajte na pretplate. Uvijek budite svjesni cijene mjesečnih pretplata i pitanja trebaju li vam takve usluge koje kupujete.

6. Shvatite što vam ne treba

Steve kaže da je puno trošio. Vozio je Cadillac CTS i Corvette Convertible. Za vožnju po gradu imao je motor Yamaha R1, a samo za osiguranje na mjesec je trošio više od 600 kuna. Kad je odlučio da će se rano umiroviti, sve je prodao.

- Courtney i ja sad živimo skromno i ne možemo biti sretniji. Nemamo kabelsku, na mjesec za restorane trošimo samo 300 kuna, a novu odjeću kupujemo dvaput na godinu. Nove telefone kupujemo tek kad nam se stari posve potrgaju - kaže on i dodaje da ne morate štedjeti baš na svemu, nego evaluirati prioritete.

- Vjerujem u liberalno trošenje na stvari koje vam donose stalno veselje, a štednju na onima koje to ne čine. Morate sami ustanoviti što vas usrećuje, a što ne - zaključio je on.

Zanima vas ova tema? Pročitajte i ovo: 10 dizajnerskih trikova kako da dom izgleda kao iz časopisa

Idi na 24sata

Komentari 16

  • komentator__Luka 01.06.2020.

    lako trabunjati sa plaćom od 6 znamenki, ja bi uštedio i puno više

  • 01.06.2020.

    ahahha baš!!!

  • tom araya 01.06.2020.

    Jeli ovo neka zajebancija ili?🤔

Komentiraj...
Vidi sve komentare