Ljudski kontakt blagotvorno djeluje na emocionalno stanje, ali i na zdravlje. Grljenjem prijatelja, partnera ili člana obitelji otpušta se hormon sreće, oksitocin koji snižava krvni tlak, smanjuje stres i napetost. Već nakon 20 sekundi grljenja raste zadovoljstvo i osjećaj privrženosti.
|
Foto: themoviedb.org
Osim što čuva srce i krvne žile, zagrljaj jača imunitet i ublažava bol. Nježan stisak prsnog koša i emocionalna nabijenost koju nosi stimuliraju proizvodnju bijelih krvnih stanica, pravih boraca protiv raznih bolesti. Osim toga, grljenjem se povećava prokrvavljenost tkiva i opuštaju mišići.
|
Foto: Allmoviephoto.com
Grljenje smanjuje razinu hormona stresa, kortizola, potvrdili su znanstvenici s američkog Sveučilišta Kalifornija. To je najvidljivije kod novopečenih majki i novorođenčeta jer se izlučuju hormoni koji ih zbližavaju. Djeca odrasla u okruženju bez pažnje i ljubavi imala slabije razvijen mozak od druge djece.
|
Foto: themoviedb.org
Zagrljaj gradi povjerenje, povezuje i jača osjećaj sigurnosti, ali i liječi štucanje. Snažno stiskanje dijafragme spriječit će kontrakcije, a samim time i neugodne zvukove.
|
Foto: themoviedb.org
Grljenje ljudi koji ne poznajete nije najbolji izbor, slažu se stručnjaci. Bliski kontakt s nepoznatima povećava razinu kortizola i uzrokuje anksioznost. Pozitivnih učinaka ima samo ako si oni koji se grle međusobno vjeruju i dijele slične osjećaje.
|
Foto: Allmoviephoto.com
Grljenje podiže razinu hormona sreće, gradi povjerenje i smanjuje osjećaj napetosti. Topli ljudski dodir jača imunitet, ali ne i ako se grlimo s ljudima koje ne poznajemo