Prema australskim statistikama, kako piše Daily Mail, svako treće dijete između četiri i devet godina u toj zemlji svakodnevno trpi vršnjačko nasilje ili bullying (međunarodno priznat termin koji označava različite oblike nasilja koje djeca vrše prema drugoj djeci).
Nedavno je o tom problemu na svom blogu pisao stručnjak za probleme roditeljstva i otac šestero djece, psiholog dr. Justin Coulson, a temu bullyinga je pokrenuo nakon što mu se javila jedna zabrinuta majka s pitanjem 'Je li moguće da moj sin namjerno drugima nanosi bol'.
- Kad nam se djeca počnu drugačije ponašati, većina nas pokuša to 'srezati u korijenu'. No time zapravo ne rješavamo uzrok problematičnog ponašanja pa bi se isto kasnije u životu lako moglo ponoviti - napisao je dr. Justin Coulson na svom blogu. A da pomogne majci koja mu se obratila, obrazložio je svoju 'Strategiju u 5 koraka' kojoj je cilj razvijati djetetovu empatiju. To je po njemu najjednostavniji, ali vrlo učinkovit način da se djetetu pomogne promijeniti se nabolje.
Prvi korak – smireno pričajte s djetetom o vršnjačkom nasilju
- Najbolji način da odučimo dijete od toga da maltretira druge je da ga naučimo što je empatija - objasnio je dr. Coulson. To je, kaže, razvijanje emocionalne inteligencije, prvi korak u tome da dijete shvati kako njegovi postupci utječu na druge.
- Djeca moraju jasno shvaćati kako se osjećaju u kojem trenutku i razvijati sposobnost da svojim emocijama i upravljaju. Tek onda mogu shvatiti kako se drugi osjećaju i pronaći pravi model ponašanja prema drugima - istaknuo je dr. Coulson i dodao da je ključno s djetetom pričati o bullyingu 'nježno i staloženo', jer će se samo tako osjećati kao da ga stvarno razumijete, bez obzira je li žrtva ili nasilnik.
Drugi korak – Pohvalite dijete kad god zasluži
Kada je roditelj suočen s tim da mu dijete maltretira vršnjake, često će pretjerano reagirati. Zato treba na trenutak zastati i dobro razmisliti kako će što bolje shvatiti svoje dijete.
- Često postoji čitav niz (opravdanih) razloga zašto dijete mijenja ponašanje na gore. Iako roditelji nikako ne smiju imati opravdanja za svoje dijete u ovoj situaciji, dobro je da znaju što mu se zapravo događa i koji su razlozi zašto se odlučilo istaknuti na taj način – kaže dr. Coulson.
A ako dijete ponudi smisleno objašnjenje za svoje postupke, savjetuje, pohvalite ga jer je svjestan što mu se događa i jer se vjerojatno želio mijenjati.
- Nije svaki slučaj isti niti svako dijete koje napravi pogrešku ima tendenciju druge maltretirati. Može se dogoditi da prema nekom ružno reagira jer se, na primjer, htjelo samo poigrati s prijateljem, a treća im je osoba zasmetala - objasnio je psiholog i dodao da 'mi možemo shvatiti kako djeca gledaju na stvari, te da ih moramo stalno pozitivno usmjeravati'.
Treći korak – Fokus i razgovor usmjerite na osjećaje žrtve
Cilj ovog koraka je pomoći 'djeci zlostavljačima' da usvoje osjećaj empatije i dati im priliku da shvate kako ono što rade drugima uzrokuje bol.
- Ovaj korak pomaže djetetu da osjeti ono što osjećaju drugi, a cilj nam je 'istrenirati djetetovo srce' - rekao je dr. Coulson i objasnio:
- Empatija je središnji dio emocionalne inteligencije. A ako se dobro nauči u ranijem djetinjstvu, vrlo vjerojatno će spriječiti da dijete ikada drugima nanosi bol, fizičku ili emotivnu.
Četvrti korak – Pomozite djetetu da pogleda situaciju iz perspektive žrtve
- Izgradnja empatije kod djeteta je kompleksan proces u koji dijete treba uključiti u najranijoj dobi, a empatija mu se 'usađuje' s ciljem da se dijete poistovjeti sa svojim, a onda i s tuđim osjećajima - objasnio je dr. Coulson i dodao da 'emocionalnu inteligenciju i empatiju djeca najbolje razvijaju kad se uspiju staviti u ulogu žrtve'.
Peti korak – Pomozite djetetu da smisli kako će se iskupiti za svoje ponašanje
Važan dio procesa u kojem pomažete djetetu da se promijeni uključuje i objašnjavanje kako drugima reći 'Oprosti' te kako popraviti odnose s vršnjacima, ako je moguće.
- Kad dijete shvati da ga razumijete i kad se smiri od razgovora, pomozite mu da smisli kako se množe iskupiti onima koje je povrijedio. A to može samo kad je smireno jer je tada i najkreativnije, ali i više u stanju osjetiti empatiju i suosjećanje – zaključuje psiholog dr. Justin Coulson.