Kemikalije iz naših domova uzrokuju nastanak raka dojke, astme, neplodnosti i porođajne defekte, objavili su čelnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). U novom izvješću zalažu se za bolju zaštitu zdravlja ljudi strožim zakonima o dozvoljenim kemikalijama. Upozoravaju da kemijski spojevi koji se nalaze u igračkama, PVC stolariji, autodijelovima, pa čak i kreditnim karticama mogu imati ozbiljne posljedice na ljude, piše Daily Mail.
Radi se o kemikalijama koje u tijelu oponašaju spolne hormone, pa tako smanjuju plodnost, ali i povećavaju rizik od raznih karcinoma kod djece. Neke od njih udišu se preko zraka, a s većinom se dolazi u direktni kontakt dodirom. Umjetni spojevi poput ftalata i bisfenola A ometaju rad štitnjače, uzrokuju pretilost te su okidači raka spolnog sustava, kao raka jajnika, prostate i dojki, pokazale su brojne studije proteklih deset godina.
- Posljednji dokazi otkrivaju da smo globalno izloženi štetnim kemikalijama, a naša je dužnost zaštiti zdravlje svoje djece i budućih generacija ograničenjem takvih spojeva - rekla je direktorica WHO-a za pitanja javnog zdravstva i okoliša, dr. Maria Neira.
Previše je bolesti da bi se za to krivili geni?
U izvješću WHO-a starom deset godina kemikalije poput ftalata i bisfenola A proglašene su kao potencijalno kancerogene, no sa slabim dokazima o prijetnji koju nose za zdravlje.
- Umjesto analize samo jedne kemikalije i kako ona djeluje na zdravlje, razmatrali smo sve dokaze o štetnosti kemikalija u posljednjem desetljeću. Posve sigurni možemo zaključiti da one ometaju endokrinu ravnotežu i uzrok su bolesti - stoji u izvješću.
Navodi se kako se učestalost astme udvostručila u proteklih dvadeset godina, a porođajni defekti, slučajevi leukemije i tumora kod djece u stalnom su porastu.
- Rast broja oboljelih i širenje raka poput epidemije očiti je dokaz da se uzrok nalazi u okolini, a ne lošim genima - ističe dr. Neira.
Stručnjake brine i efekt koji sveprisutne kemikalije imaju na okoliš i životinje, a vjeruju kako su sadašnji dokazi o njihovoj štetnosti tek početak prave istine o kemijskim spojevima.
Britanska Udruga kemijske industrije spori vjerodostojnost UN-ova izvješća te tvrde kako su za ljude mnogo štetnije kemikalije koje se nalaze u jelu i piću od onih koje smo stvorili sami i pomoću njih radimo namještaj i igračke.