To je to što me zanima!

Za inteligenciju djece i navike u spavanju 'krivi' su geni majke

Zna se da mame utječu na mnoge stvari - od djetetova samopouzdanja do ponašanja. Način na koji starimo, pa čak i ćelavost kod muškaraca posljedice su gena koje nasljeđujemo od mame
Vidi originalni članak

Iako je genetika složena, istraživanja su pokazala da nasljeđujemo neke specifične osobine i kvalitete od mame. Prvo je inteligencija. Veliko istraživanje sa škotskog Sveučilišta u Glasgowu, tijekom kojeg su ispitali više od 12.600 mladih u dobi od 14 do 22 godine, utvrdilo je koji čimbenici utječu na inteligenciju, uključujući socio-ekonomski status i obrazovanje. 

Veći utjecaj mama

Najveći utjecaj imala je mama. Njihov kvocijent inteligencije varirao je samo u prosjeku 15 bodova u odnosu na majčin. Američki znanstvenici potvrdili su u svojem istraživanju da žene češće prenose gene koji oblikuju dječju inteligenciju jer se prenose X kromosomima, kojih žene imaju dva, a muškarci jedan. Ima li dijete problema sa spavanjem, i za to se mogu “okriviti” mame.

Istraživanje objavljeno u časopisu Sleep Medicine prošle godine upućuje na to da mame prenose svoje dobre ili loše navike spavanja na djecu te da djeca majki koje imaju problema s nesanicom idu kasnije spavati i manje se odmaraju od svojih vršnjaka.

OBITELJSKI PUTEVI Sada znamo što nasljeđujemo od mame, a što točno od tate

Zanimljivo je da znanstvenici nisu pronašli istu povezanost s očevima. Način na koji starimo također ovisi o majčinim genima. Znanstvenici s njemačkog Instituta Max Planck otkrili su da DNK iz mitohondrija, koji nasljeđujemo isključivo od mame, može djelomično kontrolirati starenje. No istraživanje je provedeno na miševima, a ne na ljudima, te su znanstvenici istaknuli kako su za potvrdu ove teze potrebna daljnja istraživanja. I dob u kojoj žene prolaze kroz menopauzu može biti naslijeđena od mame. 

Istraživanje iz 2011. godine britanskog Instituta za istraživanje raka na više od 2000 žena otkrilo je da se i preuranjena i zakašnjela menopauza (prije 45. godine i poslije 55. godine) nasljeđuju od obitelji. 

Otkriveno je da žene čije su mame i sestre rano ili kasno prošle kroz menopauzu imaju šest puta veću šansu da bude isto i kod njih. 

Nose i probleme

Međutim, istraživački tim je naglasio kako nije bitna isključivo genetika, jer i stil života također može igrati veliku ulogu. Na primjer, žene koje puše obično prolaze kroz menopauzu dvije godine ranije.

NEZAMJENJIVI Divljanje s tatama ima puno koristi za razvoj vaše djece

Čak i sklonost ćelavosti kod muškaraca djelomice može poteći s majčine strane. U ovom slučaju nisu zanemarivi ni tatini geni, no velik dio problema skriva se u X kromosomima, a jedan više nose žene. Sinovi najčešće od majki nasljeđuju i daltonizam, iako one same nemaju taj poremećaj. 

Idi na 24sata

Komentari 94

  • 05.03.2018.

    Lazete...moja dica spavaju ko topovi, a ja muku mucin sa nesanicon

  • 04.03.2018.

    A ok..zna se da na djecu mame veoma utječu to je točno..Ali i da mame i tate prenose svoje gene na svoje "pačiće" :) I naravno da se i svaka mama, ali i otac pitaju, interesira ih, u kom omjeru je njihovo dijete naslijedilo ovu, ili onu osobinu od njih.:)inteligenciju talente...Nažalost, medicinska nauka nema KRAJNJI odgovor.Sve ostalo bi bile manipulacije, jer mnoge studije dolaze do različitih rezultata. Stoga i variraju pretpostavke,koliko uopće imaju geni utjecaja, osim samog"starta" ..na inteligenciju djeteta.Variable 40-70%..? Neovisno o tom utjecaj okoline..i uslovi u kojima dijete odrasta, igra veliku ulogu i krajnji ishod.Od punude koju dijete dobije za razvoj duhovnih sposobnosti..inteligencije...pa na dalje.Majka i otac prenose gene sa svim mogućim kombinacijama..od sličnosti ili ne, sa prvih 22 onda 22 chromosoma i njihovih 25000 osobitosti i varijanti..a ostalo što se događa nastajanje potpuno nove za sebe osobe sa individualitetom.A inteligencija(inteligere i znači razumijeti, shvatiti)  kao pojam, izuzev, ako se uzme kao obilježje različitosti, u odnosu na razne žive organizme je prije svega, potencijal, ali ne potpuno razvijena sposobnost.Ona je apsolutno kombinacija urođenog..karakteristika živčanog sustava i razvojne inteligencije, obilježenog iskustvom..i sposobnosti učenja.

  • 04.03.2018.

    ništa to nije 100 posto dokazano

Komentiraj...
Vidi sve komentare