Gripa se pojavljuje naglo i jakog je intenziteta - simptomi su visoka temperatura, glavobolja, drhtavica, suhi kašalj, bolni mišići i iscrpljenost.
- U liječenju vodite računa o hidraciji. Voda, čajevi, juha, sokovi i slični napici sprečavaju dehidraciju, pomažu u vlaženju sluznice nosa i grla te u oslobađanju sluzi koja može uzrokovati začepljenje dišnih puteva. Topli napici uz to ublažavaju simptome bolnoga grla - kaže doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender, nutricionistica iz Vitaminoteke.
A uz dodatak meda i limunova soka, učinak čajeva u olakšavanju simptoma prehlade i gripe još je bolji.
- Med zbog ljepljive konzistencije smanjuje iritaciju sluznice grla. Sok od limuna, osim što je izvor vitamina C, potiče lučenje sline koja vlaži usta i grlo te olakšava gutanje. Imajte na umu da vitamin C i med treba dodati u čaj tek kad se ohladi kako ne biste uništili vrijedne sastojke - kaže Vranešić Bender.
Svi čajevi pomažu, a onaj od šipka je bogat i vitaminom C pa pogoduje imunitetu. Nadalje, kad imate gripu, jedite pileću juhu.
- Domaća pileća juha ima blaga svojstva antibiotika i dekongestanta (lijekova koji ‘odčepljuju’ nos), što je objavljeno i u znanstvenom časopisu New England Journal of Medicine - dodaje nutricionistica te savjetuje da izbjegavate alkohol, kavu i napitke koji sadrže kofein jer imaju dehidracijsko djelovanje. Pripazite i na probavu.
- Zanemarivanje zdravlja probavnog sustava znači i zanemarivanje zdravlja imunološkog sustava. Naime, ‘dobre bakterije’ u debelom crijevu i ravnoteža crijevne mikroflore odgovorni su za cjelokupno zdravlje. Stoga, uvrstite dobar fermentirani mliječni proizvod (jogurt, kefir, acidofil) u svakodnevnu prehranu - savjetuje Vranešić Bender.
Korisni su i češnjak i luk jer sadrže prirodne tvari s djelovanjem sličnim djelovanju antibiotika i povoljno djeluju na imunološki sustav.
- Začini koji izazivaju suzenje očiju mogu imati isto djelovanje na nos, odnosno potaknuti drenažu te tako osloboditi dišne puteve. Stoga, ako zbog prehlade ili gripe niste izgubili apetit, uz obroke kao prilog jedite hren ili senf ili ih začinite paprom, kurkumom i đumbirom - savjetuje Vranešić Bender. Tijekom oporavka važno se i opustiti te odmarati.
- Hormoni stresa, koji se luče kao odgovor na stres, oslabljuju imunitet. Brojna istraživanja pokazala su da psihološka stanja poput stresa, potištenosti i žalosti oslabljuju imunitet - napominje nutricionistica te kaže kako matičnjak ima umirujuća svojstva, pa će šalica toplog čaja umiriti tijelo i duh.
Prepoznajte što vam je
Gripu karakterizira nagli početak, razvoj simptoma unutar tri do šest sati, a prehladu postupni. Traje od sedam do deset dana ili dulje, a prehlada od tri do pet dana. Glavobolja, umor i bol u mišićima kod prehlade su blagi, a kod gripe intenzivni. Kod gripe je uobičajena i drhtavica, dok kod prehlade nije. Gripu karakterizira suhi, a prehladu produktivni kašalj.
Odmorite se i naspavajte
Ako se borite sa simptomima gripe, ostanite u krevetu te se odmarajte. Odmor će vam pomoći u očuvanju energije potrebne za ozdravljenje te u sprečavanju daljnjih komplikacija i širenju zaraze. Važno se dobro naspavati, od sedam do osam sati na dan.
Kad se treba zabrinuti?
Zbog visoke temperature tijelo koristi više tekućine nego uobičajeno. Spriječite dehidraciju uzimanjem najmanje šest do osam čaša vode, sokova i drugih pića bez kofeina. Okrijepite tijelo juhom i krekerima te izbjegavajte “težu hranu”. Kontaktirajte liječnika ako se temperatura ne snizuje ili se razviju drugi zabrinjavajući simptomi (poremećaj svijesti, osip, natečeni limfni čvorovi), savjetuju na stranici Gripa.hr.
Pomoć kod jakog kašlja
Bazga je izuzetno učinkovita jer potiče cirkulaciju, izaziva znojenje i čisti organizam od štetnih tvari pa se čaj od cvjetova bazge koristi u liječenju prehlade i gripe. Cvjetovi bazge pomažu kod iskašljavanja i izazivaju znojenje pa se mogu koristiti protiv povišene temperature. Pritom izbacuju toksine iz organizma putem znoja, kaže fitoterapeutkinja dr. med. Ksenija Krajina Pokupec.