Ako se ne znojite normalno ili ste u šetnji odjedanput shvatili da ste se prestali znojiti, povećana je šansa od toplinskog udara. Istog se trena pomaknite sa sunca u hlad i rashladite se tekućinom bez kofeina i alkohola.
Znojenje je sasvim prirodan proces u tijelu kojim koža, uz druge organe, održava tjelesnu temperaturu normalnom. Znoj se stvara u žlijezdama znojnicama kojih je u tijelu od dva do četiri milijuna, a najviše na području pazuha, tabana, dlanova i na čelu. No osim vrućina mnogo je drugih razloga kada se prekomjerno znojimo.
- Kad smo pod psihičkim ili emotivnim stresom, znoj proizvode apokrine žlijezde koje se nalaze samo u određenim područjima na tijelu, najčešće ispod pazuha. "Stresni" znoj sadrži masti i proteine (umjesto vode i soli, kakvog je sastava običan znoj) koji se miješaju s bakterijama na našoj koži stvarajući vonj. Isto se događa i ako smo zabrinuti ili u strahu. Ili sretni - objašnjava dr. Tanja Pekez Pavliško.
Vonjav znoj povezan je i s prehranom (luk, češnjak, jako začinjena hrana koja izaziva snažan tjelesni miris), kao i s razvojem velikog broja mikroorganizama na koži, većeg od uobičajenog. Izražen je i kod slabije higijene.
POGLEDAJTE VIDEO:
- ‘Kiseli’ znoj nastaje u slučaju promjene omjera vode, elektrolita, bikarbonata, mokraćne kiseline, hlapljivih masnih kiselina i kolesterola uz jaču aktivnost mirisnih žlijezda i mikroorganizama na površini kože. Zato valja nositi prozračnu odjeću, redovito se depilirati u predjelu pazuha i rabiti antiseptičke sapune kod redovitog tuširanja i pranja pazuha ako je potrebno i više puta na dan.
Hladan znoj se pak javlja nakon neočekivana stanja organizma, uz hladnu, orošenu i blijedu kožu, u situacijama nagle slabosti, pada šećera i jakih želučanih smetnji, u stanju gubitka krvi ili jakog bola. Takav znoj nema veze s osnovnom funkcijom regulacije tjelesne temperature - kaže dermatologinja Ivana Nola te dodaje da je i u trudnoći i kod dojenja često pojačano znojenje.
U tim se životnim fazama znoj može tretirati, ali u dogovoru s liječnikom.
- Tijelo svake žene drukčije ‘odgovara’ na menopauzu, pa se razvijaju i različiti simptomi znojenja, od izostanka do izrazito jakih i naglih napadaja ‘vrućine i preznojavanja’ - kaže.
Pojačano znojenje može biti i nasljedno, no u pozadini hiperhidroze može biti i bolest štitnjače, pa se takva vrsta znojenja liječi terapijom za tu bolest.
Nekad se primjenjuju i lijekovi koji utječu na smanjeno izlučivanje žlijezda znojnica, no njihovo je djelovanje privremeno te mogu imati neugodne nuspojave, primjerice zamagljen vid, suha usta i poteškoće pri mokrenju. Kod izrazito jakog znojenja pazuha može pomoći botoks koji će umrtviti žlijezde znojnice na četiri do šest mjeseci.
Kako spriječiti znojenje?
IDEALAN DEZODORANS
Ako se intenzivno znojite ispod pazuha ili na stopalima, koristite dezodoranse koji sadrže veću količinu aluminij-klorida, a izbjegavajte one koji sadrže alkohol i jake mirise. Osim sredstava za lokalnu primjenu mogu se koristiti neki lijekovi iz skupine antikolinergika, no s njima treba biti vrlo oprezan jer imaju izuzetno mnogo nuspojava i kontraindikacija, kaže dr. Pekez-Pavliško.
ČAJ OD KADULJE I BANANE
Da biste smanjili znojenje, pijte što manje gaziranih pića te bar dvije litre vode na dan, redovito vježbajte i jedite voće. Pijte čaj od kadulje za slabije znojenje, a banane jedite za nadoknadu elektrolita.
ZNOJITE LI SE ZBOG ANTIDEPRESIVA?
Pojačano znojenje mogu izazvati i alkohol, nikotin te neki lijekovi, uglavnom antidepresivi, lijekovi koji se koriste za suzbijanje jakog bola kod pacijenata s karcinomom te aspirin, penicilin.
POZITIVNA STRANA ZNOJENJA
Iako ne volimo znojenje, ono ima i mnogo pozitivnih strana. Osim što iz tijela izbacuje nusprodukte metabolizma, znojenje blagotvorno djeluje na zdravlje kardiovaskularnog sustava jer pod utjecajem zagrijavanja tijela srce pojačano radi te se jača cirkulacija.