To je to što me zanima!

Vrt za ljepotu: Posadite brezu, bršljan, kamilicu, neven i mirtu

Oko stabala može se uvijati  bršljan (Hedera helix). Ispiranje kose čajem od bršljana uklanja prhut, tinktura pomaže kod uboda kukaca, a upotrebljava se i u kurama protiv celulita
Vidi originalni članak

Uživate li u izradi vlastitih kozmetičkih pripravaka, razmislite o tome da vrt posadite tako da u njemu uvijek možete ubrati potrebne sastojke.  Kozmetički vrt ne mora uključivati samo cvijeće. U većim vrtovima može se naći i prostora za stabla kao što je breza. U kozmetici se najčešće koristi ekstrakt lišća, kora i brezov sok. Zbog prirodnih antibiotika i tanina, koji su sastojci brezovih pupoljaka i lišća, biljka ima snažno fitocidno i baktericidno djelovanje na vlasište i kožu pa se rabi u pripravi šampona i sredstva za njegu masne kože i kose. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Oko stabala može se uvijati  bršljan (Hedera helix). Ispiranje kose čajem od bršljana uklanja prhut, tinktura pomaže kod uboda kukaca, a upotrebljava se i u kurama protiv celulita. U Istri i Dalmaciji uspijeva i maslina - u kozmetici se ne rabi samo njezino ulje nego i listovi koji su na glasu kao sredstvo za usporavanja starenja kože.

Jedna od najpoznatijih biljaka za njegu kože je neven. Pomaže kod gotovo svih kožnih bolesti - od davnina se rabi u liječenju akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemoroida, herpes zostera, fistula, impetiga, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, opeklina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda kukaca.

Hamamelis ili američka lijeska (Hamamelis virginiana) bjelogorični je grm koji liječi sve od modrica do upale mišića i opeklina. Danas se tonici na bazi hamamelisa koriste za zatvaranje pora i smirivanje kože nakon upale te u kozmetici za masnu kožu i kožu sklonu aknama. Sadi se u rastresitu, bogatu, propusnu i kiselu zemlju (odgovara joj zemlja za rododendrone).

Tršlja (Pistacia lentiscus) mediteranski je grm, a koristi se njezina smola. Sredinom ljeta se zarezuje kora. Smola koja istječe iz rezova pušta se da se osuši na granama i sakuplja se sredinom rujna. Smola se zove mastiks i ima antibakterijsko djelovanje, a koristi se u kozmetici, kod proširenih vena, ali i za pripremu slastica.

Od kozmetičkih biljaka posebno se ističe mirta (Myrtus communis). Suhe listove mirte žene su nekoć mljele u fini prah i koristile kao puder za bebe. Čaj od listova mirte najčešće se koristi za liječenje infekcija dišnih putova. Eterično ulje mirte cijenjeno je u kozmetici za usporavanje starenja te za regulaciju pretjeranog lučenja sebuma kod akni i masne prhuti. Popularna ljekovita mirisna vodica “eu de myrthes” proizvodi se u Francuskoj i rabi se za njegu kože. No mirta je korisna i kod manje glamuroznih tegoba - mast pomaže kod hemoroida, a eterično ulje učinkovito ubija uši. Mirta se uzgaja iz sjemena u jesen pomoću mladih biljaka iz rasadnika ili drvenih reznica uzetih u ljeto. Najbolje joj odgovara zaklonjeno mjesto i neutralna do lužnata zemlja.

Svestrana biljka je i kamilica koja pomaže kod svih upala kože i sluznice. Njezini cvjetovi zaustavljaju upalne procese, čiste i posvjetljuju kožu, umiruju je i zacjeljuju rane. Idealan su šampon ili ispirak za svijetlu kosu te se primjenjuju u njezi osjetljive i suhe, pa čak i masne kose. 

Najtopliji i najsunčaniji kutak kozmetičkog vrta rezervirajte za mediteranske biljke, koje vole propusnu, vapnenastu zemlju. Među njima je kadulja, koja djeluje protuupalno kod perutanja kože, a sadrži i biljne antibiotike. Zateže kožu i sprečava znojenje, pa se upotrebljava u dezodoransima.

Ružmarin ima baktericidno djelovanje, potiče prokrvljenost vlasišta i utječe na rast kose. Primjenjuje se u preparatima za pranje i njegu masne kose i nečiste kože, kao i u vodicama za brijanje te za poticanje cirkulacije.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare