Na tržištu su dostupne kreme u dvije varijante - one s mineralnim i kemijskim filterima. Razlika je i u teksturi, obično su ove s mineralnim filterima bijele, ostavljaju vidljiv trag.
- Kreme s kemijskim filterima djeluju poput spužve, upijajući UV svjetlo koje onda ne oštećuje stanice kože. S druge strane, mineralne kreme sadrže cink-oksid i titanijev dioksid te reflektiraju svjetlost s kože - objasnila je britanska dermatologica Emma Wedgeworth za Refinery 29.
POGLEDAJTE VIDEO: Dnevna i noćna krema
Iako su mineralne bazično više bijele i guste, kozmetička industrija donosi nam i laganije kreme, koje više nisu tako teške.
Kreme za sunce godinama su bile teške, vidljivo masnije te radi toga poželjne tek na odmoru, no ne i za posao. Danas to više nije tako, unazad desetak godina brendovi rade sve lakše formule koje idu i ispod pudera.
Naime, ujutro prvo ide hidratizirajuća krema, pa ona sa zaštitnim faktorom te tek onda puder. U ponudi brendova su i dobre varijante toniranih krema s visokim zaštitnim faktorom, stoga je to 2 u 1 rješenje.
Oni s osjetljivom kožom ili aknama imaju na raspolaganju kreme s visokim faktorom u posebnim linijama, uglavnom ih nude ljekarne.
UV zračenje potiče nastanak hiperpigmentacijskih mrlja te prijevremenih bora, pošto dubinski isušuje kožu.