Osamljenost, ali ne i usamljenost, javlja se kao nužna potreba u današnjem, vrlo povezanom i užurbanom svijetu. Vrijeme koje provodimo sami sa sobom ključno je za naše psihičko zdravlje, olakšava nam da prepoznamo svoje osjećaje i oblikujemo želje i strahove.
POGLEDAJTE VIDEO: Top vježbe za bolji rad mozga
Najbolje se "resetiramo" sami sa sobom
Konstantno razmišljanje i koncentracija ne dopušta mozgu da se opusti, zbog čega dolazi do "sindroma pregorijevanja". Opuštanje na mjestu koje nam ne odvlači pozornost, već nam dopušta da se fokusiramo na svoje misli, uspješno će razbistriti um.
Samo u samoći čujemo svoj unutarnji glas
Okruženost bliskim ljudima je lijepo, ali istovremeno nameće i teme te razmišljanja kojima se trenutno ne želimo baviti. Zbog toga je nužno s vremena na vrijeme obaviti nešto sam i vidjeti da li nam se to sviđa zato što mi tako mislimo, ili zato što drugi tako govore.
Zbog vlastitog mira imamo bolju koncentraciju
Izdvojite li svakog dana barem 20 minuta za sebe, bilo da je to vruća kupka, kuhanje, ležanje ili bilo što drugo u čemu uživate, imat ćete više elana i koncentracije za poslove koje morate obaviti.
Naviru duboke misli
Jesam li zadovoljan, sretan, ispunjavaju li me odnosi u kojima se nalazim i je li potrebno promijeniti nešto u mom životu, pitanja su koja se nameću dok smo sami. Mozak se opušta i kao prioritete "izbacuje" misli za koje inače nemamo vremena. Stalno kretanje i žurba sa zadatka na zadatak onemogućava preispitivanje dubokih osjećaja, a njihova nam je analiza potrebna da bismo napravili nužne rezove i živjeli "za sebe".
Mali savjeti za bijeg u samoću:
- Isključite telefon, televizor, mobitele i računalo barem na pola dana, ili još bolje - cijeli dan
- Ustanite rano na slobodan dan i taj dan započnite šetnjom
- Zatvorite vrata i zahtijevajte svoju privatnost ako vam se ne druži s drugim ljudima
- Planirajte vrijeme u kojem ćete moći biti sami i posvetiti se samo sebi