U ljetnim mjesecima izuvamo se iz debelih čizama i tenisica te nosimo sandale i natikače, ali što je s vožnjom auta u takvoj obući?
Mnogi sjedaju u automobil i voze bosonogi, ali to nije sigurno ponašanje u prometu. Kod otvorenih cipela kao što su japanke, papuče ili sandale postoji opasnost da se pedala zaglavi između cipele i stopala, kažu iz HAK-a te navode istraživanje Europskih autoklubova o prometnim pravilima europskih država te vodi li se to kao kažnjivo djelo.
POGLEDAJTE VIDEO:
U Belgiji, Bosni i Hercegovini, Danskoj, Finskoj, Luksemburgu to nije regulirano zakonom, tako da sve je dopušteno.
U Češkoj vozači gospodarskih vozila moraju nositi cipele, a osobna vozila nisu regulirana. U Italiji, Mađarskoj, Nizozemskoj, Austriji i Velikoj Britaniji vas neće kazniti, ali u slučaju prometne nesreće možete biti proglašeni odgovornim jer niste nosili adekvatnu obuću.
U Sloveniji ćete dobiti upozorenje, a u Španjolskoj kaznu od 80 eura. U Njemačkoj kažnjavanje nije definirano, ali vozač mora osigurati sigurno upravljanje vozilom, što se može protumačiti kao upozorenje za otvorenu obuću. Najvjerojatnije ćete izgubiti dio prava osiguranja u slučaju nesreće, piše HAK.
U Hrvatskoj također nema definirane zabrane, ali vozači se mole za odgovornost i opreznost. Vrijeme reakcije za kočenje je puno sporije u japankama, kao i sila kočenja, a to je iznimno bitno u prometu.