Nova istraživanja otkrivaju da to što ste 'noćna ptica' ima neke neželjene učinke na zdravlje. I dok ne možemo sasvim kontrolirati kada ćemo otići u krevet, zaspati i probuditi se, prema novom istraživanju objavljenom u Experimental Physiology, neki obrasci spavanja povezani su s većim rizikom za određene bolesti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kako navike spavanja utječu na zdravlje?
Da bi vidjeli kako navike spavanja mogu utjecati na zdravlje, istraživači su podijelili sudionike u dvije 'kronotipske skupine' - one koji idu spavati rano i one koji idu kasno spavati.
Kao što autori studije navode u svom istraživanju, 'kronotip je cirkadijanska klasifikacija koja identificira preferencije pojedinca da obavlja neku aktivnost ili potvrđuje budnost tijekom različitih razdoblja dana'.
Istraživači su promatrali stvari poput tjelesne mase sudionika, sastava tijela, osjetljivosti na inzulin i metaboličkog zdravlja, a sudionici su također bili praćeni tjedan dana, kako bi se proučavale njihove razine aktivnosti tijekom dana.
Imali su kontroliranu prehranu kako bi se eliminirao bilo kakav utjecaj prehrane na rezultate, a također su proučavani dok su vježbali i odmarali se, kako bi se testirala razina kondicije i kako njihova tijela dobivaju energiju.
Što su našli?
Na temelju nalaza, čini se da su ciklusi spavanja i budnosti povezani s metaboličkim zdravljem.
Konkretno, 'noćne ptice' u ovoj studiji imale su smanjenu sposobnost korištenja masti za energiju, što može rezultirati nakupljanjem masti i posljedično povećanim rizikom od bolesti.
S druge strane, otkriveno je da 'rane ptice' koriste više masti za energiju tijekom vježbanja i mirovanja, u usporedbi s noćnim pticama. Također su bili aktivniji i imali bolju razinu kondicije.
- Razlike u metabolizmu i masti između ranoranilaca i noćnih ptica pokazuju da bi cirkadijalni ritam tijela mogao utjecati na to kako tijela koriste inzulin. Osjetljiva ili oslabljena sposobnost odgovora na hormon inzulin ima velike implikacije na naše zdravlje - objašnjava američki viši autor studije Steven Malin, u priopćenju za javnost.
Čini se da nisu svi rasporedi spavanja jednaki, posebno u smislu kako utječu na zdravlje pojedinaca, što nije najbolja vijest za one koji ostaju kasno budni - ali ako postoji nešto što se može uzeti iz ovih otkrića, to je da oni s kasnijim rasporedom spavanja i buđenja mogu poduzeti dodatne mjere kako bi vodili računa o svom metaboličkom zdravlju i zdravlju srca ili se barem pobrinuti da općenito održavaju zdrave navike spavanja uz pomoć dosljednog vremena buđenja i spavanja te čvršće noćne rutine, donosi MBG.
POGLEDAJTE VIDEO: KOJA METODA KUHANJA JAJA JE BOLJA?