Besane noći, okretanje, bolovi u leđima i vratu te opća iscrpljenost najčešći su problemi za koje krivimo madrac, a istinitost tih tvrdnji dokazuju brojne studije. Preko 92 posto ljudi smatra kako je kvalitetan madrac najvažniji čimbenik dobrog sna, pokazala je anketa američkog Udruženja za spavanje. Problem je često u starosti madraca, a cijena je najveća prepreka u nabavljanju novog.
|
Foto: Dreamstime
U studiji američkog Udruženja za spavanje, dobrovoljci su mjesec dana spavali na svom dosadašnjem madracu, a sljedeći mjesec su spavali na novom madracu srednjeg stupnja tvrdoće. Potom su ispitanici ocjenjivali razinu stresa u svom životu prema faktorima poput zabrinutosti, glavobolje, nervoze i sl. Na novim madracima su imali znatno manji subjektivan osjećaj stresa, izvijestili su znanstvenici.
|
Foto: Fotolia
Alergija na grinje koje žive i razmnožavaju se u madracu sve su češći zdravstveni problem, a doprinose razvoju astme. Svi koji pate od alergija na prašinu i grinje trebali bi uložiti u kvalitetan madrac od prirodnog lateksa, ili u one s memorijskom pjenom ili gelom. Također, izuzetno je bitno usisavati madrac, a pomoći mogu i navlake protiv grinja.
|
Foto: Dreamstime
Nema standardizirane definicije što madrac čini mekanim ili tvrdi. Čovjek sa 100 kg može smatrati madrac premekanim, dok će isti taj madrac biti pretvrd nekome s 50 kg. Zato prije kupnje madraca na njemu treba provesti barem 10 do 20 minuta, jer ćete tako moći realno procijeniti tvrdoće madraca.
|
Foto: Fotolia
Ovaj najstariji tip madraca ujedno je i najpopularniji zbog dugog vijeka trajanja i pristupačne cijene. Prema stručnjacima, prednosti madraca s oprugama su optimalna potpora cijelom tijelu, dobra prozračenost i udobnost. Negativne strane su veći rizik grinja i problema s kralježnicom, zbog čega se ne savjetuju ljudima s alergijom i kroničnim bolovima u leđima.
|
Foto: Fotolia
Madraci od lateksa mogu biti napravljeni od prirodnog lateksa, ili pak kombinirani sa sintetičkim. Stručnjaci se slažu kako je taj tip madraca najbolji za one s alergijama, jer onemogućuju razvoj gljivica, bakterija i grinja. Također, izrazito su dugotrajni, no najveći nedostatak im je visoka cijena.
|
Foto: Fotolia
Ovaj je tip madraca napravljen od poliuretanske pjene, zbog čega su izrazito elastični. Danas su sve popularniji jer se dobro prilagođavaju tijelu i mogu biti otporni na grinje i gljivice. Cijenom su pristupačni, no studije pokazuju da poprilično griju, zbog čega nisu pogodni za žene u menopauzi i one kojima smeta toplina. Vijek trajanja im je kraći nego onima s oprugama ili lateksa.
|
Foto: Dreamstime
Ovo je najnoviji tip madraca kojeg karakterizira velika tvrdoća i zato je potrebno više vremena da se na njega navikne. Stručnjaci tvrde kako su najbolji za ljude s velikim problemima s kralježnicom. Prednost im je dugotrajnost, a mana visoka cijena.
|
Foto: Fotolia
Madrac je bitan ne samo zato što na njemu provedemo trećinu života ili zbog dobre potpore kralježnici već zato što može utjecati i na alergije, stres te sami san
Madrac se kupuje po kilaži osobe koja će na njemu spavati. To će odrediti tvrdoću madraca, uz to uzeti u obzir degenerativne bolesti kralježnice, ako ih imate, dakle onda posvetiti više pažnje medicinskim madracima. Jastuk mora biti debljine od uha do završetka ramena, po mogućnosti polu tvrd da zadrži formu tokom noći.