Sve veze prolaze pet faza: medeni mjesec, privikavanje, izazovi, raskršće i ponovno rađanje, tvrdi psiholog i bračni terapeut dr. Marty Tashman. Svaka od tih faza donosi izazove, a koliko će vremena par biti u nekoj fazi, individualno je. No žele li doživjeti ljubav kojoj ništa ne može nauditi, parovi moraju doći do pete faze, objašnjava Tashman.
- Prije nego što se ozbiljno vežete, trebali biste razumjeti kako odnosi u cjelini funkcioniraju. Važno je znati nositi se s onim što dolazi nakon prve faze u kojoj prevladavaju romantika i strast te slijepa zaljubljenost - kaže terapeut. U fazi medenog mjeseca seks je odličan i nikako da vam dosadi, osjećate jaku privlačnost jedno prema drugom te ste uvjereni da to nikad neće prestati. No već u fazi privikavanja većina shvati da ljubav nije savršena, tj. da mora spustiti očekivanja i pristati na kompromise.
- Počinje borba za položaj i podjelu uloga te s njom dolazi razočaranje. Otkrivate partnerove navike i potrebe, suočavate se s bijesnim reakcijama, povlačenjem u sebe i slično. U ovoj fazi mogu se razviti vrlo intenzivni sukobi. Ako vam se učini da je to teško preživjeti zajedno, tek tad počinju nevolje u raju. I preslikavaju se na treću fazu, koju obilježavaju izazovi - kaže Tashman te nastavlja:
- Dok se ne suočite s ozbiljnim problemima, ne znate niti koliko je vaša veza čvrsta. Bilo da jedno od vas dvoje ostane bez posla ili pokreće novi posao, razbolite se vi ili blizak član obitelji, vaš je odnos na ispitu. Jedan od izazova s kojima se suočavate mogu biti i razlike u očekivanjima vezano uz odgoj djece ili oko toga koliko vam se šira obitelj treba miješati u život. U ovoj fazi naučit ćete što možete očekivati jedno od drugog u zahtjevnim vremenima.
Ako ste svjesni tih izazova, bilo bi dobro da se okrenete traženju kompromisa i pronađete način kako ćete zajedno doći do rješenja. Uspijete li u tome, eto vas pred raskršćem - što ćete dalje sa životom? Prošli ste neke teške izazove, možda bolest ili financijske probleme, sad su na redu nove važne životne odluke. Primjerice, o kupnji zajedničkog stana, o tome hoćete li kupiti automobil ili otvoriti štednju za školovanje djece i vaše buduće mirovine. No u ovoj ste fazi ipak malo mirniji - veliki izazovi su iza vas, sad ste već naučili kako partner reagira i na što se kod njega možete osloniti. U toj se fazi, doduše, morate nositi s emocionalnim obrascima koji su partnerov odgovor na probleme, ali postoji velika šansa da ponovno doživite medeni mjesec. Parovi koji uspiju dosegnuti tu fazu postaju svjesni partnera, naučili su postići kompromis i bez ljutnje prihvatiti razlike u stavovima te uče ponovno cijeniti, razumjeti i - voljeti jedno drugo.
1. Uživajte
U ovoj fazi nemojte se opterećivati onime što dolazi. Uživajte u potrebi da stalno budete zajedno, razmišljate jedno o drugom ili telefonirate kad se nakratko morate odvojiti.
2. Učite razgovarati
Drugu fazu obilježavaju prvi sukobi. Izbjegavajte ispade bijesa zbog najmanjih razlika. Trudite se shvatiti koja je pozadina partnerove reakcije. Ne vičite. Slušajte i tražite rješenje.
3. Prihvaćajte
Morate se nositi s razočaranjem jer ne postoji savršen odnos. U trećoj fazi moguće je maštati o bivšem partneru ili misliti kako bi vam s nekim drugim moglo biti bolje te veza sad nije otporna na nevjeru. Način na koji se budete nosili s ovom fazom odredit će iduću, kada se veza nađe na raskrižju.
4. Pazite
Možda ćete se zbog osjećaja da ste zaglavili u lošoj vezi povući u sebe. A možda i partner doživi isto. Obraćajte više pozornosti na to kako se partner emocionalno nosi s problemima. I ne pokušavajte ga promijeniti.
5. Usavršavajte
Usredotočite se na ono dobro što zajedno imate, iskreno prihvaćajte te se nosite s frustracijama, razočaranjima i boli. Prihvatite da se ne slažete u svemu i da ne dijelite iste vrijednosti čak i ako slično gledate na stvari. Što više razgovarajte i iskreno slušajte jedno drugo. Unatoč nesuglasicama podsjećajte se zašto poštujete partnera. I, naravno, što više se družite.
Osjećaj da smo prihvaćeni glavni je sastojak kvalitetne veze
Za dobar odnos važna su četiri sastojka: osjećaj prihvaćenosti, osjećaj da partner ima utjecaj na vas, da vam ne govori ono što već sami znate te da vas ne osuđuje.
Ljudi se žele osjećati prihvaćeno i vrijedno, a kad partner kaže nešto negativno i uzrokuje da se druga strana osjeća loše, time negativno utječe i na odnos. Jačajte bliskost tako da partneru svaki dan pokažete da ga poštujete. Dobro je reći: “Jako cijenim to koliko radiš da bismo opstali i što se trudiš biti strpljiva sa mnom”. Ili: “Puno mi znači to što se javiš ako primijetiš da ćeš zakasniti jer mi je tako lakše organizirati obveze”.
Što se tiče partnerova utjecaja na vas, to ne znači da morate učiniti sve što kaže, nego da čujete ono što vam govori. Ako se ne slažete, radije recite: “Nisam sigurna što ću učiniti, ali razmišljala sam o tome što si rekao”. Time ste istaknuli da cijenite njegov prijedlog.
Također, ne govorite mu ono što već zna - zbog ljutnje često znamo reći: “Moraš već jedanput platiti taj račun jer ćemo biti u nevolji”. No partner je i sam toga svjestan te ćete takvom rečenicom izazvati protunapad ili bijesno povlačenje. Bolji će učinak imati prijedlog da zajedno prođete kroz prihode i vidite kako platiti to što morate. Naposljetku, osuđivanje izaziva osjećaj manje vrijednosti, a rezultat je pasivno-agresivni odgovor. Partner prestaje slušati argumente i bavi se liječenjem ega, a štetu je teško popraviti čak i ako se ispričamo.
Osim toga, u bijesu partner može odgovoriti grubo i izazvati nove negativne osjećaje.
Kvalitetna svađa
Nikad nemojte vrijeđati. Svađa je važan dio svake veze, ali i opasan teren. Nastojte uvijek ostaviti prostora za razgovor i kompromis. Ako mislite da partner pretjeruje oko troškova, recite: “Znam da želiš da nam bude lijepo, ali bojim se da si to sada ne možemo priuštiti”.
Sjetite se dobrih strana
Potražite nešto što partner radi dobro i istaknite to. Važno je obraćati pozornost na partnerove vrline jer vas to podsjeća na to zašto vas je uopće privukao. No pazite da se u dijeljenju komplimenata ne počnete ponašati previše pokroviteljski kako partner ne bi pomislio da mu se zapravo izrugujete, upozorava dr. Tashman.
"Ne" kritici
Suzdržite se od navike da negativne stvari izgovarate kao kritiku. Čak i ako se ne slažete s partnerovim postupcima ili ste ljutiti jer je nešto zaboravio učiniti, komunicirajte tako da se ne osjeća podcijenjeno. Ne morate lagati kako je sve u redu, samo ga nemojte dovoditi u situaciju da se osjeća napadnutim i neprihvaćenim ili da mu je neugodno.