Dok proizvodnja flaširane vode raste zapanjujućom brzinom, sve više opada potrošnja gaziranih i zaslađenih sokova. Bočice vode su dostupne i praktične, a djeluju zdravije od umjetno obojenih gaziranih pića. No vitamini, bilje bogato antioksidansima i ostali “zdravi” dodaci koji se stavljaju u flaširnu vodu da bi bila privlačnija marketinški su trik kojim se služe proizvođači samo zato da privuku kupce, pokazuje nutricionistička studija Sveučilišta u New Yorku. Vitamina koje sadrže ima daleko premalo da bi se postigao bilo kakav učinak na zdravlje, a okusi se postižu dodavanjem štenih sladila i šećera pa voda u trenu postaje namirnica koja deblja. I obična kupovna voda iz bočice ne mora biti nužno iz prirodnih izvora ili čistih ledenjaka. Američko istraživanje je pokazalo da proizvođači nerijetko prodaju vodu iz slavine, filtriraju je i dodaju minerale te je prodaju kao izvorsku.
Mladi sve više kupuju vodu
Tržište funkcionalnih napitaka, uključujući flaširanu vodu, u posljednjih je pet godina poraslo za oko 30 posto, pokazuje studija britanske agencija za istraživanje tržišta - Mintel. Tržište diktiraju mladi potrošači koji sve više postaju svjesni pravilne prehrane u očuvanju zdravlja. No voda s dodacima nije zdrava koliko je reklamiraju jer sadrži premalo vitamina.
Kako ne sadrži elektrolite koje čovjek gubi znojenjem, voda iz boce neće vratiti energiju nakon napornog treninga
Neugodan okus vodi iz slavine daje klor, koji lako možete ukloniti ako je ostavite preko noći u hladnjaku
Voda iz bočica stvara 1,5 milijuna tona otpada na godinu, a velik dio energije odlazi na proizvodnju i transport
Vodu u Hrvatskoj odobrava Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Stoga prilikom kupovine vode iz bočice ne morate strahovati da je štetna ako na deklaraciji piše da je odobrena. No to ne znači da je zdravija od vode iz slavine.