Vrhovni sud u Americi odbio je uopće saslušati slučaj seksualne diskriminacije po kojem je jedna žena imala problema jer je željela izdajati mlijeko za svoje dijete na poslu. Odluku su obrazložili: "Nije seksistički reći ženi da ne može izdajati na poslu jer i muškarci, također, mogu laktirati.".
Odmah se pojavilo mnoštvo pitanja jer mnogi ljudi ne znaju da je to moguće, doduše, u vrlo rijetkim slučajevima. Žene proizvode mlijeko automatski u određenim okolnostima, odnosno kad rode dijete. Radi se o genetskom kodu. Naime, 22 para kromosoma, od 23 koliko ih ima, su identični kod oba spola, dok je 23. par različit među spolovima.
- Geni na 23. kromosomu s genima na drugim kromosomima, u konačnici određuju sve razlike između naših spolova. Te razlike, naravno, ne uključuju samo posjedovanje jajnika ili testisa, već i postadolescentske razlike u bradi, visini glasa i razvoj dojki - kazao je Jared Diamond, dobitnik Pulitzerove nagrade.
I muškarci i žene imaju mliječne žlijezde koje su zaslužne za proizvodnju mlijeka. Nakon što u potpunosti sazriju nakon puberteta kod žena, one su u stanju pripravnosti za laktaciju. Okidač su hormonalne promjene u tijelu kad žena zatrudni i rodi dijete.
Kod muškaraca te žlijezde ne dosežu tu razinu nakon puberteta, a nema ni hormonalnog poticaja kao kod žena. Ali, dospiju li u njihovo tijelo potrebni hormoni, laktacija je moguća. Neki lijekovi kao nuspojavu mogu potaknuti rad mliječnih žlijezda i proizvodnju mlijeka kod muškaraca. Također, kod liječenja unosom ženskih hormona u tijelo, također može započeti laktacija, kao na primjer kod raka prostate, piše portal Mentalfloss
Postoje zapisi da su muškarci počeli proizvoditi mlijeko u trenucima velike gladi. Tijekom Drugog svjetskog rata na tisuće njih prijavilo je da laktiraju tijekom boravka u japanskim i nacističkim logorima. Stručnjaci kažu da kod gladovanja dolazi do promjena u hipofizi, žlijezdi odgovornoj za proizvodnju hormona koja, između ostalih, proizvodi i hormon prolaktin, odgovoran za stvaranje i izlučivanje mlijeka.
I tumor na hipofizi odgovoran je za pojačanu proizvodnju ovog hormona, Također, velika količina prolaktina kod muškaraca može dovesti do impotencije, kao i smanjenja seksualne želje. Neki znanstvenici tvrde da do laktacije kod muškaraca može dovesti i stimulacija bradavica, slična djetetovom sisanju.
- Mehanička stimulacija bradavica je prirodan način oslobađanja hormona. I žene koje nisu bile trudne, već su djecu posvojile, znale su u roku tri do četiri tjedna početi davati mlijeko i dojiti tu djecu. Uskoro bi kombinacija hormonske terapije i stimuliranja bradavica možda mogla omogućiti svim muškarcima koji to žele da doje svoju djecu - objašnjava Diamond.
Mediji su 2002. godine pisali o 38-godišnjem Afrikancu B. Wijeratneu koji je nakon smrti supruge othranio dvije kćeri na svojim prsima, proizvodio je mlijeko i dojio ih. Uz to, američki antropolog Barry Hewlett je proučavao način života Aka Pigmejaca iz središnje Afrike kojih ima oko 20.000, odnosno živio je s njima neko vrijeme. Tvrdi da tamo očevi ponekad doje svoju djecu dok im žene idu u lov.