Jurite li pod pauzom na poslu u pekaru i kupite pecivo ili pizzu te nakon toga pojedete pola čokolade, ubrzo ćete biti pospani, pa gladni i pojesti previše praznih kalorija te pokvariti učinak dijete.
POGLEDAJTE VIDEO:
Želite li održati liniju, organizirajte se i počnite planirati i unaprijed pripremati obroke, savjetuje dr. med. Tanja Pekez Pavliško. Jednom tjedno, dodaje, treba razmisliti o tome što ćete kuhati kroz tjedan i nabaviti većinu namirnica, a usput treba planirati i obroke koje možete ponijeti na posao: ručak, ali i zdravi međuobrok, kako biste preduhitrili navalu gladi u vrijeme kad ne stignete jesti i kad posegnete za čipsom ili čokoladom.
- Nakon što ujutro prije posla doručkujete, između 10 i 10.30 sati, trebali biste pojesti lagani međuobrok, kako biste lakše izdržali do ručka, s tim da ručak planirajte između 13.30 i 14 sati. Većina toga može se pripremiti navečer za sutra, i to u tek nekoliko minuta. Za međuobrok ponesite jogurt, voćku ili malo orašastih plodova, a možete ih i kombinirati.
U jogurt dodajte pola banane ili narezane jagode, a po potrebi ga zasladite s pola žličice meda - savjetuje Pekez Pavliško. Nastavlja da pripremiti možete i zdjelicu voćne salate tako što ćete narezati pola jabuke i pola breskve ili kruške pa ih natopiti s malo limunova soka, a zasladiti možete medom.
Dobro rješenje mogu biti i tri, četiri integralna krekera s nekoliko kockica kozjeg sira, a ponedjeljkom za međuobrok možete ponijeti i komad pite od jabuka ili zeljanice koju ste pekli za vikend.
Takav će vam obrok podići energiju i pomoći da izdržite do ručka. Za ručak iskoristite komadić mesa koji je ostao od jučerašnjeg ručka ili večere, koji možete pomiješati u salatu s povrćem, sa žlicom zobi ili heljde.
Začinite je žličicom majoneze pomiješanom s malo jogurta i imate lagani obrok koji ne treba podgrijavati. Pripremite salatu od jaja i matovilca te začinite s malo limuna. Dobra je opcija i sendvič s integralnim kruhom, mesom ili jajem i povrćem ili dvije žlice posnog kravljeg sira s nemasnim vrhnjem koji namažite na krišku integralnog kruha. Siru možete dodati malo crvene paprike ili vlasca. Ako na poslu imate mikrovalnu, ponesite varivo od povrća s malo mesa ili komad lazanja s povrćem.
- Takav će vam obrok dati energiju i držati vas sitima, a izbjeći ćete natrpavanje šećerima, odnosno ugljikohidratima koje tijelo često taloži u mast. Planiranje obroka pomaže i da jedemo redovito, u pravilnim razmacima, odnosno da izbjegnemo nagle skokove u razini šećera u krvi, što olakšava održavanje linije - ističe dr. Pekez Pavliško.
Top 5 najboljih trikova za izbjegavanje praznih kalorija u uredu
- Uklonite slatkiše
Maknite čips, čokolade, kekse i sve slične grickalice iz ladica te pokušajte dogovoriti s kolegama da ih ni oni ne kupuju ili barem da vas ne nude s njima. Želju za slatkim utažite suhim voćem. - Često pijte vodu
Na poslu smo često pod stresom pa se osjećaj žeđi često zamijeni za glad. Držite kraj sebe bocu s vodom i kad osjetite glad, prvo popijte čašu vode i pričekajte 10 minuta. Ako ste tad gladni, jedite. - Jedite u miru
Nemojte jesti za radnim stolom, nad računalom ili dok pričate na telefon, jer tako nećete imati dojam da ste jeli. Odvojite 10-ak minuta za jelo u miru. Tako ćete jesti manje i prije osjetiti sitost. - Ništa bez doručka
Nikad ne biste smjeli preskakati doručak. Jedno je istraživanje pokazalo da su žene koje su jele obilan doručak imale manje napadaje gladi kasnije u danu u odnosu na žene koje ujutro jedu manje. - Sendvič po mjeri
Ako je vaš izbor sendvič, napravite ga sa samo jednom kriškom kruha od cjelovitog brašna ili polovicom integralnog peciva. Tako ćete ga ‘olakšati’ za oko 100 kalorija, a imat ćete osjećaj da ste pojeli.
Rižot s piletinom ili riblja salata za zdrav ručak
Ponesite na posao pripremljeni ručak, poput rižota s piletinom ili riblje salate. Tako ćete biti sigurni da ćete pojesti uravnotežen obrok, a i nećete gubiti vrijeme na odlazak u kupovinu. Ako ste u mogućnosti, napravite jaja na oko ili sir i vrhnje, čija priprema traje tek nekoliko minuta, a vrijedni su izvori nutrijenata, savjetuje mag. nutr. Sandra Krstev Barać.
Varivo iz restorana ili juha koju možete ponijeti od kuće
Potražite obližnji mali restorančić s dnevnom ponudom gdje možete svratiti na varivo, juhu ili odrezak na naglo s povrćem, a sprijateljite li se s osobljem, i oni vam mogu pripremiti jaja ili sir i vrhnje. I juhe su važne. Ako na poslu nemate mogućnosti grijati juhu, možete je ponijeti u termosici od kuće, kaže Krstev Barać.
Prijedlozi za međuobroke iz radnog stola
Držite u stolu nekoliko vrsta zdravih međuobroka kako biste imali što prigristi kad vas 'uhvati kriza', savjetuje Sandra Krstev Barać, mag. nutr. iz Vitaminoteke i donosi prijedloge.
- Nekoliko vrsta voća - bolje je imati manje količine, ali više raznolikog voća kako vam ne bi dosadilo.
- Krekere od integralnog brašna, rižine krekere, muesli ili voćne pločice.
- Mješavinu orašastih plodova, poput oraha, badema i lješnjaka.
- Očišćeno povrće poput mrkve, sušeno voće poput suhih smokava, šljiva i marelica.
- Mala pakiranja muesli žitarica i fermentirane mliječne proizvode, mala pakiranja voćnog soka i vode.