Ako ste se već susreli s hiperpigmentacijskim mrljama pa se zbog njih ne želite gledati u ogledalo ili u ruke kako ne biste otkrili još mrlja, ne brinite, za sve postoji rješenje. Na raspolaganju imate pregršt opcija protiv starosnih mrlja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Hiperpigmentacijske mrlje, poznate kao starosne mrlje ili sunčane pjege, su dobroćudne pigmentirane mrlje koje obično uzrokuje ultraljubičasto zračenje iz sunca. UV zrake uzrokuju da stanice kože koje stvaraju pigment povećaju proizvodnju melanina, što rezultira onim neugodnim smeđim mrljama.
Ako imate obiteljsku prošlost starosnih mrlja, skloniji ste njihovom razvoju kada ste izloženi suncu. Obično se pojavljuju na područjima kože koja su najviše izložena suncu - na licu, vratu, prsima, rukama, rukama i leđima.
Kada su u pitanju starosne mrlje, prevencija je sve. Iako mrlje obično nisu velike, ključno je spriječiti oštećenje od sunca ne zbog ljepote, već zbog mogućnosti raka kože, kaže dermatolog Ariel Ostad iz New Yorka, koji preporučuje da prilikom sunčanja koristite kreme sa zaštitnim faktorom i pokrivate tijelo odjećom, koliko god je to moguće.
Ovo su jedni od najučinkovitijih tretmana protiv hiperpigmentacije koje preporučuju dermatolozi:
Zaštita od sunca
Najbolja opcija za minimiziranje postojećih i sprječavanje budućih starosnih mrlja je krema za sunčanje. Krema će spriječiti da se buduće mrlje formiraju. Preporučuje se odabir krema koji nude zaštitu širokog spektra SPF 30 ili više.
Svjetleće kreme i serumi
Svjetleće kreme pomažu u smanjenju mrlja potiskujući proizvodnju melanina. Aktivni sastojci koje treba potražiti su hidrokinon, glikolna kiselina, ekstrakt korijena slatkog slatkog luka i niacinamid. Hidrokinon se smatra zlatnim standardom osvjetljavanja, ali poznat je po tome što je oštriji na koži i može potaknuti nuspojave, poput iritacije na koži i povratne pigmentacije ako se predugo primjenjuje.
Kreme za izbjeljivanje na recept
Lijekovi koji se daju na recept mogu djelovati polako, od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Dva najčešće propisana lijeka su hidrokinon i tretinoin. Hidrokinon djeluje usporavajući proizvodnju melanina, kaže dr. Ostad, dok je tretinoin krema koja može poboljšati teksturu kože i smanjiti pigmentaciju. Nuspojave su obično minimalne, ali mogu uključivati svrbež, crvenilo ili suhoću.
Krioterapija
Ovaj postupak uključuje sredstvo za smrzavanje, tekući dušik. On se nanosi na mrlje, smrzava i uništava stanice koje stvaraju pigment. Kako koža zacjeljuje, čini se da je svjetlija. Po potrebi se može provesti nekoliko puta.
Kemijski pilinzi
Ovaj tretman može biti od pomoći kod smanjenja mrlja. Za takav piling morate otići kod dermatologa koji će nanijeti kiselinu na područje koje sagorijeva vanjski sloj vaše kože do mjesta na kojemu se nakupljaju starosne mrlje. Broj potrebnih tretmana varira ovisno o težini mrlja i vrsti pilinga - nuspojave mogu varirati od pilinga ili suhoće do nekoliko dana.
Intenzivno pulsirajuće svjetlo (IPL)
Ovo uništava pigment, uzrokujući da se starosna mrlja potamni i nestane nakon otprilike tjedan dana. Za optimalni učinak većina ljudi zahtijeva više od četiri tretmana.
Laserski tretmani
Ovisno o boji kože, tonusu kože i mjestu pjega, nekoliko vrsta laserskih tretmana mogu vam pomoći. Ovo je preferirana metoda za dermatologe, zahvaljujući bržem vremenu oporavka i dugotrajnim rezultatima.