Cipela, kao modni dodatak koji mora držati naše tijelo te biti pokretljiv, kako bi ispunio svoju funkciju, oduvijek je inspirirao mnoge dizajnere. Ona je pravi izazov, treba služiti svrsi, ali ujedno biti nešto posebno. No ona može biti i koncept, kad umjetnici razmišljaju 'izvan okvira', gdje sve skupa postaje art objekt.
Kad im dosadi klasična cipela, umjetnici je podižu na viši nivo. Ponekad naglašavaju ono očito ili od nje rade karikaturu, kako bi postala začudna i neočekivana. Koriste materijale koji im daju mogućnost izražavati se na neki novi način. Dodaju detalje, cipela postaje čisti art, važno je imati koncept i priču. Virtual shoe museum je online destinacija za sve kreativce.
POGLEDAJTE VIDEO: Stilske priče
Neke su isključivo konceptualne, no načini istraživanja balansa i ostalih elemenata cipele donose nove ideje za realan, nosiv dizajn.
Ove čak podsjećaju na naš motiv, no radi se o suradnji kompanije Vibram, za outdoor cipele i Maria Pinija. Zajedno su predstavili atraktivan koncept koji se igra elementima cipela za planinarenje i sport.
Novu etapu u dizajniranju cipela i općenito odjeće donosi nam virtualna realnost, odnosno svijet igara i alata koji omogućuju odijevanje avatara. Ove su cipele inspirirane dubinama i morskim ljepotama. Neki projekti imaju posebne ciljeve - ovdje je riječ o podizanju svijesti o zagađenju oceana.
Neki su inspirirani baletom i plesom - umjetnica Alice Potts napravila je špice prekrivene kristalima od znoja. Naime, iskoristila je ljudski znoj kao simbol beskrajnog truda balerina te stvorila kristale koje je aplicirala na njihove prepoznatljive cipele.
Ovaj koncept mogla bi nositi Lady GaGa. Kreacija je u Virtualnom muzeju nastala povodom - Halloweena.
Objekt naglašava potrebu za reciklažom i ekologijom, napravljen je od konaca te simbolizira razne traper tonove i formulacije tekstila. Ujedno nas podsjeća na fragilnost materijala i izrade cipele.
Londonski japanski modni dizajner Kei Kagami potpisuje cipelu-svijećnjak. Prvo je studirao arhitekturu na Sveučilištu Meiji, a onda i modu u Tokiju i Londonu - nakon svega je par godina radio za Johna Galliana. Sada je umjetnik te donosi intrigantne koncepte na bazi cipela koje izlaže u galerijama diljem svijeta.
Jesu li ovo torte ili cipele - riječ je zapravo o obući s detaljima kolača. Ne, nisu jestive, već Tal Maslavi, autor, smatra da je danas sve toliko nerealno u online svijetu da ništa više nije jasno. Za njega su kolači simbol fejka, jer svi kuhaju, no tko zna je li to uopće jestivo, sve izgleda nerealno. Sve je danas lažnjak, pa umjetnik naglašava lažnu stranu dizajna, spaja nespojivo - slatki zalogaj postaje cipela. Sada ta torta uistinu ne djeluje njami.