To je to što me zanima!

VIDEO Specijalist za 24sata: Kad netko popije lužinu ili kiselinu, ošteti se jednjak, boli u prsima

Kod unosa veće količine štetne tvari moguća su oštećenja jednjaka s trajnim posljedicama, poput suženja (stenoze), upozorava prim. dr. sc. Hrvoje Iveković, iz Centra za ekspertnu medicinu
Vidi originalni članak

Jednjak je dio probavnog sustava i predstavlja cijev duljine otprilike 35- 40 cm, čija je zadaća tranzit hrane i tekućine iz usne šupljine u želudac. Shodno tomu, jednjak je izložen mogućim oštećenjima uslijed unosa štetnih tvari, naročito kada je riječ o jakim kiselinama ili lužinama, koje progutamo, bilo namjerno ili slučajno. Ovisno o količini unesenih štetnih tvari, oštećenja probavne cijevi mogu biti u rasponu od blage korozivne upale sluznice, pa do puno težih stanja, poput krvarenja u probavnoj cijevi, ili probijene (perforacije) stijenke jednjaka ili želuca, što je po život opasno stanje i zahtjeva hitni endoskopski ili kirurški zahvat,  kaže prim.dr.sc. Hrvoje Iveković, specijalist interne medicine sa subspecijalizacijom iz gastroenterologije i hepatologije, iz Centra za ekspertnu medicinu, kojeg smo zamolili za komentar  potvrđenog slučaja sumnje u trovanje jednjaka kod pacijenta u KBC Rijeka. 

POGLEDAJTE VIDEO: KBC Rijeka potvrdio slučaj sumnje u trovanje jednjaka

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Kad je o jednjaku riječ, najčešći simptomi korozivne ozlijede su bol iza prsne kosti i osjećaj pritiska u grudnom košu - kaže prim. dr. Iveković. U slučaju da se radi o slučajnom unosu male količine štetnih tvari, oporavak je najčešće spontan i uglavnom protječe bez komplikacija, dodaje. 

-  Međutim, kod unosa veće količine štetne tvari moguća su oštećenja jednjaka koja nose trajne posljedice, poput suženja (stenoze) jednjaka, uslijed nadomještanja sluznice jednjaka ožiljnim tkivom, upozorava sugovornik. U tim slučajevima potrebno je endoskopsko liječenje, koje uključuje proširenje (dilataciju) jednjaka, primjenom posebnih balona. 

OGLASILA SE POLICIJA Poruke o štetnom piću: MUP istražuje sve okolnosti slučaja

- Iako je ovaj postupak siguran i bezbolan za bolesnika, potrebno je naglasiti da su u nerijetkim slučajevima potrebne serijske dilatacije, što značajno remeti kvalitetu života ovih bolesnika - pojašnjava prim. dr. sc. Hrvoje Iveković. 

Podsjetimo, u ranijem slučaju, kada je trovanje otkriveno nakon konzumacije vode iz bočice  u jednom restoranu, liječnici su izvijestili upravo o tome da pacijent višekratno dolazi na 'širenje' jednjaka, kako bi se spriječilo njegovo trajno suženje.    

Idi na 24sata

Komentari 11

  • beba maza 07.11.2023.

    Nastupa smrt .

  • VELIKI GMAZ 07.11.2023.

    Ne pijem coca colu ni fantu ni romequelle pijem samo fino vino hahaha i cijeđeni sok od naranče a vodu, samo sa izvora

  • mrTrobec 07.11.2023.

    Ako je ovo expert kako onda izgledaju obični selski doktori?

Komentiraj...
Vidi sve komentare