Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Nije svaka isprika iskrena, evo što biste trebali imati na umu
U prvim danima pandemije, postalo je jasno da će nas tehnologija spajati. Iako smo zahvalni tehnologiji na tome, pomalo smo već iscrpljeni od neprekidnih video poziva i virtualnih iskustava.
Ne možemo se točno objasniti zašto, ali čini se da nam virtualni razgovori oduzimaju više energije nego susreti oči u oči na koje smo navikli. Čudno je to i da u većini slučajeva virtualni pozivi utječu na to da se osjećamo usamljeno.
Kad se povežemo putem ekrana, mnogo toga se gubi. Ograničeni samo na audio i vizualne senzorne podatke, lako nam se javlja osjećaj da smo 'sami zajedno', pojam koji se osmislila prof. Sherry Turkle.
Sljedeće što ometa video razgovore je stalna prisutnost vlastite slike na ekranu. Za sve koji imaju čak i blagu verziju unutarnjeg kritičara, to može imati snažan utjecaj na to koliko je , ili nije, prisutan u razgovoru na autentičan i dostupan način.Ovdje postoji određena vrsta kognitivne disonance. Pozvani smo povezati se s drugim, ali naša ambijentalna svijest o sebi preusmjerava našu pažnju.
Kako bismo ostali zdravi u odnosima sa samim sobom i s drugima, trebamo razmisliti što funkcionira, a što ne, u novoj ekonomiji,
Sljedeći prijedlozi nude načine na koje možete poboljšati digitalne veze i ojačati odnose prema sebi i drugima u ovom vremenu fizičke izolacije.
1.Težite sebi
Da bismo ostali zdravi, moramo razmotriti vlastitu 'temperaturu' unutarnjeg blagostanja prije nego što jednostavno kažemo "da" svakoj prilici za povezivanje.
Ako se osjećamo preopterećeni, emocionalno iscrpljeni, možda je najbolje da prekinete internetsku vezu kako biste mogli ostati sami sa sobom.
2. Razmislite o pokrivanju svoje slike na ekranu
Postoji određena razina hipertenzivne samosvijesti koja se događa kada promatramo sliku sebe. Kada nam se to događa tijekom video razgovora, mi se isključujemo iz trenutka i dio našeg mozga postaje aktivan procjenjujući kako sami sebe predstavljamo.
Jedan od načina kako to izbjeći je da pokrijte svoju sliku na ekranu, odnosno zalijepite nešto preko nje.
3. Razmislite o telefonskim pozivima
U ovo vrijeme tolikih video poziva, manja koncentracija na telefonske pozive zapravo može poboljšati autentičnost veze. Također, napravite sebi poseban ugođaj. Napravite sebi kavu ili čaj i pronađite najudobnije mjesto u kući. Oduprite se nagonu za obavljanjem više zadataka dok ste na telefonu i potpuno se uključite u poziv. Primijetite je li se bolje osjećate dok pričate na telefon ili na video poziv, prenosi Psychology Today.
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Porod svog prvog djeteta zbog korone gledao na video-pozivu
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: