Rad na računalu i stalno držanje mobitela u rukama umara oči, izaziva suhoću, peckanje pa čak i glavobolje. Plavo svjetlo osim toga može uzrokovati mučninu stoga treba odmoriti oči i držati se pravila 20-20-20. Svakih 20 minuta odvratite pogled i 20 sekundi gledajte nešto što je od vas udaljeno 20 metara.
Manjak vitamina D izaziva probleme s vidom
Osim plavih ekrana problemi s vidom mogu biti posljedica manjka vitamina D. Studije su potvrdile da žene koje unose preporučenu dnevnu dozu vitamina D imaju 44 posto manji rizik od makularne degeneracije, bolesti središnjeg dijela mrežnice oka koja uništava centralni vid, a najčešća je kod ljudi starije životne dobi.
Noćni vid poboljšavaju borovnice
Glavni krivac za loš noćni vid je oksidativni stres, a doskočiti mu mogu borovnice. One sadrže antocijan koji poboljšava noćni vid i povećava prokrvavljenost očiju. Prehrana bogata ovim voćem ubrzava prilagodbu na tamu, a sušene bobice su jednako dobre kao i one svježe.
Probleme s noćnim vidom izazivaju lijekovi protiv akni
Lijekovi protiv akni mogu izazvati probleme s noćnim vidom, a povezuje ih se i s mutnim vidom. Ti lijekovi povećavaju apsorpciju UV zraka što može izazvati oštećenje rožnice, piše Prevention.
Mutni vid je prvi znak dijabetesa
Zamućenje vida može biti jedan od prvih znakova dijabetesa tipa 2. Ova bolest sprječava dotok krvi u dijelove rožnice što može uzrokovati sljepoću.
Manjak sunca može biti kriv za kratkovidnost
Brojne studije kratkovidnost su povezale s previše provođenja vremena u zatvorenom, što je osobito vidljivo kod djece. Sunčeva svjetlost smanjuje zjenice čime se smanjuje rizik od zamagljenog pogleda. Ona također potiče izlučivanje neurotransmitera dopamina koji jača oči.