Uvriježeno je mišljenje da je za promjene u vezi potrebno dvoje. No većina obiteljskih psihologa tvrdi suprotno - čim jedan partner promijeni svoje ponašanje, to će se odraziti i na drugoga, pa oboje mogu profitirati. Optuživanje i traženje krivca pritom nije potrebno. Primjerice, u vezi je nerijetko jedan partner vrlo šutljiv, a drugi zbog toga nezadovoljan i nesretan. Zato prigovara ili nagovara na razgovor, a šutljivi se partner samo još više povlači u sebe. Psiholozi tu savjetuju drastičnu promjenu ponašanja. Ako ste razgovorljivi, postanite pomalo nedostupni. Ne trudite se započeti ili nastaviti razgovor, odgovarajte kratkim rečenicama.
To će smanjiti pritisak sa šutljivog partnera, koji će se početi otvarati. Ili, pozitivno protumačite tišinu. Na primjer: “Tako smo bliski da ne moramo uvijek razgovarati.” To će šutljivca potpuno izbaciti iz ravnoteže, osobito ako durenjem pokušava nametnuti svoju volju.
Partnera koji neprestano kritizira sve što činite razoružat ćete tako da se prestanete opravdavati i objašnjavati svoje postupke. Složite se riječima, ali ne i djelima: priznajte da je u pravu, a dalje radite prema svome. Ili, kritiku protumačite kao poziv da prestanete raditi ono u čemu “griješite”. Na primjer: “Imaš pravo, užasno kuham. Pustit ću te da češće jedeš hranu iz konzerve”.
>>> S partnerom koji neprestano optužuje za laž teško se nositi. Psiholozi tvrde da treba prestati opravdavati i objašnjavati - teško se svađati ako nema reakcije. Također možete pitanjem ukazati na nesigurnost onoga koji optužuje: “Bojiš se da te varam?” ili “Misliš da te više ne volim?”.
>>> Često je jedan partner neprestano pesimistično i negativno raspoložen, a drugi ga bezuspješno pokušava razveseliti. Psiholozi predlažu suprotnu strategiju: složite se s njegovim stavom, potičite ga da se žali još više i iskreno izrazite vlastite negativne stavove o spornoj temi. Tako će se pesimist moći malo odmoriti od sebe.
>>> Prevareni partner mora proći razdoblje tugovanja, tvrde psiholozi. No nevjerni partner često pokušava umanjiti važnost prevare s “to je bio samo seks” ili “to je gotovo, život ide dalje”. Prevareni se tada osjeća još više povrijeđen. Dobije li češće priliku izraziti svoje osjećaje povrijeđenosti, ljutnje i tuge, veza će se brže oporaviti.
>>> Ako partner nije zainteresiran za seks, prestanite ga nagovarati, a što češće nježnost izražavajte na druge načine. Provodite više vremena zajedno u drugim ugodnim aktivnostima - to će povećati bliskost. Postanite manje dostupni za seks - partner bi tada mogao postati taj koji pokreće stvari.